Trwa ładowanie...
d40xylg
Jarosław Kaczyński po spotkaniu z premierem Davidem Cameronem: Polacy uzyskali bardzo dużo
x-news/TVN 24

Jarosław Kaczyński po spotkaniu z premierem Davidem Cameronem: Polacy uzyskali bardzo dużo

• Polacy uzyskali bardzo dużo - powiedział prezes PiS po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem
• Cameron przyjechał do Warszawy w sprawie uzgodnień stanowiska przed debatą nt. Wielkiej Brytanii w UE
• Prezes PiS: rozmawialiśmy o porozumieniu Warszawa-Londyn, wschodniej flance NATO i bzdurnych opowieściach o tym, że demokracja w Polsce jest zagrożona
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d40xylg

- Uzyskaliśmy pełne zabezpieczenie praw socjalnych dla Polaków, którzy są w tej chwili w Wielkiej Brytanii - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po spotkaniu w Warszawie z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. Jestem bardzo usatysfakcjonowany - dodał prezes PiS.

Spotkanie trwało blisko godzinę.

Kaczyński powiedział, że rozmowa z brytyjskim premierem dotyczyła spraw ważnych dla Polski: rozwiązań, które z perspektywy Polski nie powinny być przyjęte, kwestii wschodniej flanki NATO. - Parę słów zamieniliśmy także na temat tego niebywałego ataku na Polskę i tych wszystkich bzdurnych opowieści, że demokracja w Polsce jest zagrożona. Tutaj uzyskaliśmy pełne zrozumienie - mówił prezes PiS.

d40xylg

Podkreślił, że rozmowa z premierem Cameronem była bardzo dobra. - Jestem bardzo usatysfakcjonowany - stwierdził.

Dopytywany o rozwiązania socjalne dotyczące Polaków w Wielkiej Brytanii, lider PiS odparł: - Polska i Polscy uzyskali bardzo dużo, pełne zabezpieczenie tych, którzy są w tej chwili w Wielkiej Brytanii, ale także i to, że ci którzy mają dzieci w Polsce będą w dalszym ciągu otrzymywali świadczenia, one będą może indeksowane, ale będą je otrzymywali.

Zaznaczył, że wszelkie propozycje odnoszące się do nowego zdefiniowania pracy, które byłyby dla Polski bardzo groźne - nie brytyjskie, tylko niemieckie i holenderskie - nie zostaną przyjęte.

Kaczyński mówił, że wszelkiego rodzaju ograniczenia będą mogły być podjęte tylko i wyłącznie na podstawie decyzji władz UE, a więc z polskim udziałem. Zaznaczył, że będą dotyczyły "tylko kwestii związanych z pracą i dodatkami inne kwestie socjalne związane z pomocą społeczną będą w dalszym ciągu funkcjonowały".

d40xylg

- Uzyskaliśmy naprawdę bardzo, bardzo dużo. Jesteśmy usatysfakcjonowani. Jesteśmy też bardzo usatysfakcjonowani, jeżeli chodzi o gotowość do współpracy w tych wszystkich dziedzinach związanych z polskim bezpieczeństwem. A także z tą niesłychaną uzurpacją, z jaką mamy do czynienia w tej chwili ze strony niektórych elementów w Brukseli - powiedział. Jak dodał prezes PiS, niestety źródło tego jest w Polsce. - To jest bardzo niepatriotyczna postawa części polskiej opozycji - zaznaczył.

Biuro prasowe PiS poinformowało w komunikacie, że rozmowa szefów partii rządzących w Polsce i Wielkiej Brytanii przebiegała w bardzo dobrej i przyjaznej atmosferze. "Politycy poruszyli kwestie związane z bezpieczeństwem UE i jej zewnętrznych granic, postulatami reform Wspólnoty podnoszonymi przez Wielką Brytanię oraz kwestią kryzysu migracyjnego" - podaje PiS.

Podkreślono, że prezes PiS wyraził szczególne zainteresowanie stałym wzmacnianiem obecności sił NATO w Polsce. "Jednocześnie podkreślił ważne dla Polaków przebywających dziś w Wielkiej Brytanii utrzymanie dotychczasowych swobód traktatowych, w szczególności dotyczących swobodnego przepływu osób, oraz konieczność sprawiedliwego traktowania wszystkich obywateli UE w dostępie do uzyskiwanych świadczeń socjalnych" - czytamy w komunikacie.

Na spotkanie z liderem PiS David Cameron udał się bezpośrednio po rozmowie z premier Beatą Szydło.

d40xylg

- Chcemy widzieć pełne strategiczne partnerstwo między Wielką Brytanią a Polską, bo mamy wspólne interesy i ideały - mówił w Warszawie brytyjski premier przed spotkaniem z szefową polskiego rządu.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło podkreślił, że "wspólne interesy" dotyczą bezpieczeństwa, obrony, NATO, szczególnie - jak zauważył - "w obliczu zagrożenia ze strony Rosji". Jak mówił, chodzi również o "wspólne interesy rosnących gospodarek, wzrostu gospodarczego". - Chcemy być pewni, że Europa ma właściwy system bezpieczeństwa. Chcemy być pewnymi, że ta Europa jest Europą, która szanuje państwa narodowe, rolę, jaką one odgrywają. I dlatego chcemy, aby Wielka Brytania i Polska współpracowały w Europie - zaznaczył.

PiS w Parlamencie Europejskim należy do tej samej grupy co brytyjscy konserwatyści - EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy).

Piątkowa wizyta brytyjskiego polityka ma związek z projektem porozumienia określającego warunki dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej przedstawionym we wtorek przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

d40xylg

W negocjacjach z Londynem najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. Wiele krajów unijnych, w tym Polska, obawiało się, że te żądania doprowadzić mogłyby do ograniczenia swobody przepływu osób w Unii. Przedstawiony przez Tuska dokument zakłada m.in., że kraje UE mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć na cztery lata świadczenia dla nowych imigrantów z innych państw Unii.

d40xylg

Podziel się opinią

Share
d40xylg
d40xylg