PolskaJarosław Kaczyński odpowiedział na pytania internautów

Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytania internautów

• Prezes PiS Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytania internautów
• Tematem była "Silna Polska w Europie"
• Kaczyński ostro skrytykował pomysł dopłat na uchodźców i imigrantów
• Wytknął także brak wiedzy środowiskom związanym z KOD-em
• "Protesty pokazują niezdolność opozycji do pogodzenia się z wynikiem wyborów"

Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytania internautów
Źródło zdjęć: © Kuba Atys / Agencja Gazeta

Czym jest silna Polska?
Tak tak sformułowane pytanie Kaczyński odpowiedział, że jest to "poważne państwo, z którym się naprawdę liczą". Przywołał przy tym słowa Lecha Kaczyńskiego o Turcji. Jego zdaniem Polska powinna aspirować właśnie do podobnego statusu - może nie mocarstwa, ale państwa, z którym się liczą. Kaczyński położył także nacisk na silną armię

Prezes o KOD

Kaczyński skrytykował protesty KOD, których nie uznaje za "wielkie zmartwienie" dla władzy. - Protesty pokazują niezdolność do pogodzenia się z wynikiem wyborów - ocenił. - Sądzę, że znaczna część ludzi, która w nich uczestniczy, nie ma rozeznania w materii, której one dotyczą - ocenił prezes PiS. W żartobliwy sposób odniósł się przy tym do wpadki Ryszarda Petru, mówiąc, że pewna grupa może sądzić, że w Polsce obowiązuje konstytucja 3 maja. - Sądzę, że jest taka grupa ludzi, że jak spojrzy wstecz, to w gruncie rzeczy nie widzi nic - Kaczyński skrytykował w ten sposób brak wiedzy ogólnej i historycznej, którym wykazują się politycy związani z KOD-em.

Prezes dodał, że w jego ocenie demokracja nie jest zagrożona, a problemem jest część establishmentu, która nie może przyjąć do wiadomości podstawowej zasady demokracji, jakiej jest respektowanie wyników wyborczych.

Spór o TK

Kaczyński zaznaczył też, że Trybunał Konstytucyjny "powinien istnieć", choć są oczywiście kraje, jak np. Holandia, gdzie go nie ma.

- Nie może przy tym być, że jedna władza w ramach trójpodziału zdobywa pozycję dominującą. A do tego zmierza pan Rzepliński - mówił Kaczyński. - To skrajnie niebezpiecznie - ocenił, odnosząc się do pytania o Trybunał Konstytucyjny. Dodał, że dziś prof. Rzepliński mógłby mieć problem ze zdaniem egzaminu z teorii i wykładni prawa, bo traktuje konstytucję wybiórczo.

Plan Morawieckiego, system kanclerski, kwota wolna od podatku i patriotyzm w szkołach

Plan Morawieckiego jest według Kaczyńskiego kluczem do powrotu młodych ludzi z Zachodu. - Jestem przekonany, że jest szansa na powrót bardzo wielu Polaków - mówił. Dodał, że 88 proc. Hiszpanów, którzy na przełomie lat 80. i 90. wyjechało z kraju, wróciło do ojczyzny. PiS zamierza dążyć do podobnego wyniku. Plan ważny jest także w kwestii zasypywania podziałów pomiędzy tzw. Polską A a Polską B.

Prezes PiS przyznał także, że problemem jest odpływ wykształconych w Polsce specjalistów. - Trudno zakazać wyjazdów, ale może powinno się przyjąć zasadę, że jeśli ktoś kształci się, szczególnie na wydziałach, które są kosztowne, a później wyjeżdża, to powinien część kosztów odpracować. Chyba, że jest to wyjazd czasowy i taka osoba zamierza wrócić - mówił. Kaczyński dodał, że nie zamierza zakazywać wyjazdów, bo Polacy i PiS zbyt mocno cenią sobie wolność podróżowania.

Prezes PiS wyznał, że jest zwolennikiem systemu kanclerskiego. - Sądzę, że w tym momencie system kanclerski byłby dla Polski dobry, bo podlega silniejszej kontroli. W Polsce jest tendencja do tworzenia władzy niekontrolowanej, co było widać na przykładzie dwóch kadencji PO - ocenił Kaczyński. Prezes dodał, że w tej kwestii powinno decydować społeczeństwo, któremu powinno się oddać "ostateczny głos" w referendum.

Jarosław Kaczyński utrzymuje, że PiS wypełni obietnicę o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku. - Albo stopniowo rok po roku, by do końca tej kadencji wypełnić zobowiązanie albo skokowo, przy pomocy całościowej reformy podatkowej, która "skonsumuje" tą kwestię - odpowiedział.

- Przyszły rok szkolny przyniesie bardzo pozytywne zmiany - mówił Kaczyński, odnosząc się do zmian programowych w nauczaniu historii. Prezes mówił, że "kierunek zmian jest oczywisty", mając na myśli nacisk na patriotyzm.

O uchodźcach i imigrantach

Kaczyński odniósł się do kwestii uchodźców i imigrantów. Prezes sądzi, że trzeba koniecznie pomóc tym, którzy są faktycznie zagrożeni, ale trzeba się także skupić na pomocy na miejscu. - Przypomnę pewną zasadę: ordo caritatis - porządek miłowania. Czyli najpierw zarabiamy na swoją rodzinę, a później ewentualnie na pomoc innym - mówił.

Kaczyński nie zostawił suchej nitki na pomyśle karnej wpłaty w wysokości 250 tys. euro za każdego imigranta, którego nie chce przyjąć państwo unijne. - To będzie oznaczało zniesienie suwerenności państw europejskich, szczególnie tych słabszych, w tym Polski - mówił. - Na to zgody nie będzie, musimy się temu przeciwstawić - stwierdził, dodając, że byłoby to pogodzenie się z tym, że Polacy nie są gospodarzami we własnym kraju.

Autorytety

Sporo czasu prezes Kaczyński poświęcił na przedstawienie swoich życiowych autorytetów. - Zdarzyło mi się żyć w takim czasie, gdzie był jeden autorytet globalny - Jan Paweł II, był też naprawdę wielki kapłan - kardynał Wyszyński, który oprócz kapłaństwa był także wybitnym mężem stanu - mówił. Prezes przypisał Wyszyńskiemu obronę polskiej odmienności i tożsamości.

- A patrząc wstecz - Józef Piłsudski, jako nauczyciel polityki - mówił Kaczyński. Dodał także, że również Roman Dmowski, który nie jest mu szczególnie bliski ideowo, też jest dla niego ważną postacią.

- Warto też wspomnieć o "Ince". To osoba, dziewczyna, która zginęła nie mając jeszcze 18 lat. - To taka polska "Joanna D'arc" - ocenił.

Co prezes robi wolnym czasie

W wolnym czasie Kaczyński lubi czytać, choć z ubolewaniem stwierdził, że teraz czyta mniej niż by chciał. - Pewnie państwa zaskoczę, ale teraz czytam "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk - mówił Jarosław Kaczyński, zapytany o obecną lekturą . - A patrząc na całe moje życie, to największe wrażenie wywarła na mnie chyba "Czarodziejska Góra" - dodawał w kwestii ulubionej książki. Prezes przyznał też, że lubi Konwickiego, Sienkiewicza i "Lalkę" Prusa.

Zapytany o ulubioną potrawę, ze zdecydowaniem odparł: "Bigos!". Ulubiony film? "Most na rzece Kwai".

Wakacje Kaczyński lubi spędzać głęboko w lasach, "w miejscach zapadłych", gdzieś, gdzie jest pusto, by w czasie urlopu mieć spokój.

Prezes, mówiąc o ewentualnym zakazie handlu w niedzielę, przyznał, że dla niego zjawiskiem "egzotycznym" są ludzie, którzy chodzą do sklepów tylko, by coś pooglądać, choć jednocześnie on sam "lubi oglądać półki z piwami" w marketach.

Odpowiedź na KOD?

O akcji internetowego Q&A (z ang. pytania i odpowiedzi) Prawo i Sprawiedliwość poinformowało na Twitterze i Facebooku w sobotę rano. Taką informację podał w TVN24 także Paweł Szefernaker sekretarz stanu w KPRM. Tematem rozmów będzie "Silna Polska w Europie", a pod tym samym hasłem PiS opublikowało spot, który można obejrzeć na profilu partii.

Od godz. 12 w sobotę można było zadawać pytania prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu. By to zrobić trzeba zadać je pod specjalnie utworzonym wydarzeniem na Facebooku.

O godz. 13 wystartował także marsz opozycji pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie" i jak wskazywali komentatorzy na Twitterze, akcja PiS mogła być reakcją na zaplanowaną demonstrację.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (995)