Trwa ładowanie...

Jarosław Kaczyński nie chce odpuścić. Konfrontacja z UE i USA

Jarosław Kaczyński ma lekceważyć protesty administracji prezydenta USA Joe Bidena i nie chce odpuścić w sprawie "lex TVN". Nie tylko na tym polu widoczny jest spór. Lider PiS nie zamierza ustąpić także UE w sprawie wyroku TSUE o Izbie Dyscyplinarnej SN.

Share
Jarosław Kaczyński i spór z UE oraz USA
Jarosław Kaczyński i spór z UE oraz USA Źródło: Getty Images, fot: Adam Jankowski
ds5qy6n

Informacje o możliwych sporach Jarosława Kaczyńskiego z Unią Europejską i USA przekazał portal wyborcza.pl, powołując się na dwa różne źródła, które są blisko Prawa i Sprawiedliwości.

Licencja dla TVN24 wygasa 26 września. Doradca stanu USA Derek Chollet powiedział "Rzeczpospolitej", że administracja jest przekonana o jej odnowieniu. Zapewnił również, że sprawie przygląda się prezydent Stanów Zjednoczonych.

Natomiast jak wynika z informacji Onetu, w trakcie rozmowy Jarosława Gowina z sekretarz handlu Giną Raimondo zasugerowano, że jeśli ustawa "lex TVN" zostanie przyjęta, to reakcja USA może osobiście dotknąć liderów PiS. Ta informacja miała zostać przekazana Kaczyńskiemu.

ds5qy6n

Zobacz też: Polski Ład skłóci Zjednoczoną Prawicę? Polityk PiS odpowiedział Gowinowi

Starcie Jarosława Kaczyńskie z USA

Serwis "Wyborczej" dodał, że ich źródła potwierdziły informacje o ewentualnych sankcjach. Portal przekazał, że Kaczyński nie zamierza jednak odpuścić.

ds5qy6n

Z informacji prasy wynika, że niektórzy politycy PiS chcą wycofać się ze sporu z USA i proponują różne rozwiązania, aby "wyjść z twarzą". Prezes partii jednak je odrzuca.

W tej sprawie Kaczyński nie zdobył głosów koalicjantów. Wicepremier Gowin zapowiedział, że w takim kształcie nie poprze "lex TVN". W związku z tym prezes ma zabiegać o głosy Konfederacji.

Spór także z Unią Europejską

Nadal jest także głośno o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Orzeczenie unijnego trybunału mówi o tym, że system dyscyplinowania sędziów jest niezgodny z unijnym prawem.

"Wyborcza" ustaliła, że Mateusz Morawiecki chciałby zmienić zasady powoływania Krajowej Rady Sądownictwa, a także funkcjonowania systemu dyscyplinarnego.

ds5qy6n

- Gdyby znowelizować ustawę tak, aby kandydaci, spośród których członków KRS wybiera Sejm, byli wyłaniani w wyborach przez wszystkich sędziów, to myślę, że taki system nie budziłby kontrowersji - mówiła "Rzeczpospolitej" Manowska.

Pomysły pierwszej prezes Sądu Najwyższego chciałby wdrożyć premier, gdyż boi się o pieniądze unijne z Krajowego Planu Odbudowy. Na to jednak ma się aktualnie nie zgadzać Jarosław Kaczyński.

Jeden z rozmówców serwisu, który jest blisko PiS, przekazał, że Morawiecki wciąż przekonuje lidera PiS do ustępstw wobec Unii Europejskiej. Powodem mam być strach przed stanem finansów publicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ds5qy6n

Podziel się opinią

Share
ds5qy6n
ds5qy6n
Więcej tematów