"Biden osobiście śledzi sprawę TVN". Jednoznaczne słowa doradcy sekretarza stanu USA
Doradca sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena ujawnił, że przedłużenie koncesji dla TVN "to priorytet Ameryki". - Do tego stopnia, że ta kwestia przyciąga uwagę samego prezydenta - podkreślił Derek Chollet.
25.07.2021 12:04
Derek Chollet, przedstawiciel Departamentu Stanu USA przyleciał do Polski w sprawie Nord Stream 2. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" wypowiedział się on jednak także na temat problemów z uzyskaniem przez TVN24 koncesji na nadawanie.
Doradca Antony'ego Blinkena podkreślił, że ta sprawa "jest priorytetem dla Ameryki". - Jesteśmy przekonani, że licencja dla TVN, TVN 24 powinna zostać odnowiona. Nie tylko dlatego, że mówimy o amerykańskiej firmie, ale także dlatego, że to dotyczy istoty naszych wartości - stwierdził Derek Chollet.
Zobacz także: Lex TVN. Miller tłumaczy działania PiS. "Jesteśmy dziwolągiem"
Udział Joe Bidena
Przedstawiciel Departamentu Stanu USA wskazał, że przyciąga to uwagę samego Joe Bidena. - Prezydent wielokrotnie podkreślał, że w jego odczuciu wśród wyzwań, przed jakimi stajemy, najważniejszym jest starcie demokracji z narastającym autorytaryzmem - powiedział.
- Przyszłość fundamentalnych wolności to jądro polsko-amerykańskiego sojuszu. Demokracja ożywia nasze partnerstwo, a jej fundamentem jest wolność prasy. Wiemy, że nie jest to łatwe, to poważne wyzwanie - dodał.
Derek Chollet przyznał, że "Stany Zjednoczone też mają tu wiele problemów". - Staramy się je jednak przełamać. Kiedy więc debatujemy o tym z naszymi bliskimi przyjaciółmi, robimy to z wielką pokorą, empatią. Przyznając, że to niełatwe. Bo nie jesteśmy doskonali. Ale mimo wszystko jako przyjaciele musimy o tym mówić otwarcie i konstruktywnie - stwierdził.
Doradca Antony'ego Blinkena wskazał także, że sprawa TVN "przyciąga wiele uwagi w Ameryce, republikanów i demokratów". - Nie będą wchodził w szczegóły. Ale zwrócę uwagę, że czołowe amerykańskie media śledzą tą sprawę. A dzieje się tak z powodu wagi, jaką mają dla nas relacje polsko-amerykańskie. Republikanie i demokraci zdają sobie sprawę z wartości tego sojuszu i chcą go utrzymać - powiedział Derek Chollet.
Lex TVN
Przedłużająca się procedura wydania koncesji to nie jedyny problem, z którym aktualnie zmaga się TVN. Posłowie PiS przygotowali bowiem projekt nowelizacji ustawy o KRRiT, przewidujący, że w Polsce będą mogły nadawać wyłącznie media, których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 proc., chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Chodzi o Unię Europejską, Norwegię, Islandię lub Liechtenstein.
Politycy PiS twierdzą, że nowelizacja ma zabezpieczyć Polskę przed wejściem na nasz rynek kapitału z Rosji czy z Chin. Ewentualna zmiana obejmie jednak przede wszystkim TVN, który należy do amerykańskiego koncernu Discovery.
- Gdyby ta ustawa weszła w życie, to cały TVN - wszystkie kanały należące do grupy, łącznie z "dużym" TVN-em - straciłyby koncesję w obecnym kształcie. I grupa TVN musiałoby zostać w ciągu pół roku zamknięta - komentował w rozmowie z WP dr Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT.
Zobacz także: Spór o koncesję TVN24. KRRiT: były dwa głosowania
Źródło: Rzeczpospolita