Discovery szykuje się na walkę o TVN24. "Będziemy bronić naszych interesów"
- Fakt, że inne nasze licencje wydane w ten sam sposób zostały odnowione w tym samym czasie, jest dowodem na to, że kryteria używane do odnowienia licencji kanału informacyjnego (TVN24 - red.) są polityczne i nie są zgodne ani z prawem, ani z regulacjami - powiedział prezes Discovery Network International Jean-Briac Perrette.
Mocny głos ze spółki Discovery Network International prowadzącej interesy Discovery poza USA.
Prezes amerykańskiego koncernu udzielił wywiadu "Variety", jednemu z najpopularniejszych serwisów rozrywkowych w USA. Jean-Briac Perrette nie ukrywał, że szykuje się na zaciekłą walkę o utrzymanie swojej działalności w Polsce.
- Obserwujemy bardzo uważnie sytuację w Polsce, będziemy bronić naszych interesów biznesowych przed nadmiernymi regulacjami i antykonsumenckimi zachowaniami - powiedział.
Zobacz też: Lex TVN. Miller tłumaczy działania PiS. "Jesteśmy dziwolągiem"
Jego zdaniem, że proponowane przez PiS zmiany w ustawie medialnej, nie tylko podważają interesy biznesowe Discovery w Polsce, ale "fundamentalnie przyczyniają się do destabilizacji kraju dla wszystkich firm".
- Jedną z podstawowych zasad inwestowania jest poczucie praworządności i pewnej przewidywalności, która oznacza bezpieczeństwo i poczucie pewności dla biznesu - tłumaczył.
"Nie ma żadnych powodów do opóźnień"
Jean-Briac Perrette dodał, że z jego perspektywy nie ma żadnych argumentów, któe tłumaczyłyby opóźnienia w wydaniu licencji TVN24.
- Nie ma żadnych uzasadnionych powodów tego opóźnienia. Żadnych - podkreślił. - Fakt, że inne nasze licencje wydane w ten sam sposób zostały odnowione w tym samym czasie, jest dowodem na to, że kryteria używane do odnowienia licencji kanału informacyjnego (TVN24 - red.) są polityczne i nie są zgodne ani z prawem, ani z regulacjami - stwierdził.
Dziennikarze serwisu "Variety" przypominają, że omawiana w polskim parlamencie ustawa medialna jest wymierzona bezpośrednio w Discovery, czyli amerykańskich właścicieli TVN, największej amerykańskiej inwestycji w Polsce.
"Nowo zaproponowane przepisy rozprawiłyby się z jakąkolwiek zagraniczną własnością polskich mediów. Taki scenariusz prawdopodobnie zmusiłby Discovery do sprzedaży 51% swoich udziałów w TVN" - czytamy.
"Wolność mediów absolutnie kluczowa"
"Variety" przypomina też słowa Dereka Chollette, doradcy Departamentu Stanu USA, który powiedział niedawno TVN24, że "kwestia wolności mediów jest ważnym tematem dla wielu amerykańskich urzędników".
- Ewentualne nieprzyznanie licencji będzie miało skutki dla przyszłych amerykańskich inwestycji. Ale jest to też kwestia wartości, kwestia kondycji naszych demokracji. Wolność mediów jest absolutnie kluczowa. Posiadanie wolnej prasy jest ważne dla wzmocnienia społeczeństwa - tłumaczył.
Źródło: Variety/TVN24