Trwa ładowanie...
d2ileoi

Jarosław Gowin krytykuje Władimira Putina. "To histeryczny atak"

Po serii nieprzychylnych wypowiedzi Władimira Putina na temat Europy oraz roli Polski w II wojnie światowej zareagował Jarosław Gowin. "To przejaw bezsilności wywołanej ostatnimi sukcesami polskiej polityki historycznej" odpowiada wicepremier na sugestie rosyjskiego prezydenta o kolaboracji Polski z III Rzeszą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wicepremier Jarosław Gowin skrytykował Władimira Putina
Wicepremier Jarosław Gowin skrytykował Władimira Putina (East News, Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)
d2ileoi

"Histeryczny atak prezydenta Putina na Polskę to przejaw bezsilności wywołanej ostatnimi sukcesami polskiej polityki historycznej, w tym rezolucją PE jednoznacznie wskazującą niemiecko-sowiecką agresję na nasz kraj jako przyczynę II wojny światowej" - napisał na Twitterze Jarosław Gowin. To pierwsza taka wypowiedź z ław rządowych wobec ostatnich wypowiedzi Władimira Putina.

A ten od kilku dni oskarża Polskę o współpracę z nazistowskimi Niemcami w latach 30. w celu eksterminacji Żydów. Putin stwierdził, że wybuch II wojny światowej nie był spowodowany paktem Ribbentrop-Mołotow, ale paktem monachijskim. - Polska wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji - mówił, odnosząc się do zajęcia Zaolzia w 1938 r.

Dodatkowo na konferencji prasowej z prasą międzynarodową stwierdził, że wojska sowieckie "wkroczyły 17 września 1939 roku do Polski po tym, kiedy polski rząd utracił kontrolę nad swoimi siłami zbrojnymi".

d2ileoi

Zobacz też: Tusk bezlitośnie o Kaczyńskim: jest autorem największego kłamstwa, które podzieliło wspólnotę

Zaledwie kilkadziesiąt godzin po szokujących wypowiedziach Putin spotkał się z kierownictwem tamtejszego MON. Podczas zebrania rosyjski prezydent nazwał Józefa Lipskiego - polskiego ambasadora RP w Berlinie w latach 1934-1939 "bydlakiem i antysemicką świnią". Jednocześnie powoływał się na niemieckie dokumenty wywiezione po wojnie z Niemiec do ZSRR, w których cytowano Lipskiego. Polski ambasador prowadził rozmowy w latach 30. z ówczesnymi władzami III Rzeszy ws. wspólnego rozwiązania problemu żydowskiego. Miał obiecać Hitlerowi "wspaniały pomnik w Warszawie za wydalenie Żydów do Afryki".

"Z niepokojem i niedowierzaniem odnotowujemy wypowiedzi przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej, w tym Prezydenta Władimira Putina, dotyczące genezy i przebiegu II wojny światowej, które prezentują fałszywy obraz wydarzeń" - napisało w specjalnym oświadczeniu polskie MSZ.

d2ileoi

Resort zaznaczył, że wypowiedzi rosyjskiego prezydenta "nawiązują do propagandowego przekazu z czasów totalitaryzmu stalinowskiego, który potępił przecież już nawet sowiecki przywódca Nikita Chruszczow".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ileoi

Podziel się opinią

Share
d2ileoi
d2ileoi
Więcej tematów