Trwa ładowanie...

Jarosław Gowin krytykuje Władimira Putina. "To histeryczny atak"

Po serii nieprzychylnych wypowiedzi Władimira Putina na temat Europy oraz roli Polski w II wojnie światowej zareagował Jarosław Gowin. "To przejaw bezsilności wywołanej ostatnimi sukcesami polskiej polityki historycznej" odpowiada wicepremier na sugestie rosyjskiego prezydenta o kolaboracji Polski z III Rzeszą.

Jarosław Gowin krytykuje Władimira Putina. "To histeryczny atak"Źródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
dclbu9n
dclbu9n

"Histeryczny atak prezydenta Putina na Polskę to przejaw bezsilności wywołanej ostatnimi sukcesami polskiej polityki historycznej, w tym rezolucją PE jednoznacznie wskazującą niemiecko-sowiecką agresję na nasz kraj jako przyczynę II wojny światowej" - napisał na Twitterze Jarosław Gowin. To pierwsza taka wypowiedź z ław rządowych wobec ostatnich wypowiedzi Władimira Putina.

A ten od kilku dni oskarża Polskę o współpracę z nazistowskimi Niemcami w latach 30. w celu eksterminacji Żydów. Putin stwierdził, że wybuch II wojny światowej nie był spowodowany paktem Ribbentrop-Mołotow, ale paktem monachijskim. - Polska wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji - mówił, odnosząc się do zajęcia Zaolzia w 1938 r.

Dodatkowo na konferencji prasowej z prasą międzynarodową stwierdził, że wojska sowieckie "wkroczyły 17 września 1939 roku do Polski po tym, kiedy polski rząd utracił kontrolę nad swoimi siłami zbrojnymi".

Zobacz też: Tusk bezlitośnie o Kaczyńskim: jest autorem największego kłamstwa, które podzieliło wspólnotę

Zaledwie kilkadziesiąt godzin po szokujących wypowiedziach Putin spotkał się z kierownictwem tamtejszego MON. Podczas zebrania rosyjski prezydent nazwał Józefa Lipskiego - polskiego ambasadora RP w Berlinie w latach 1934-1939 "bydlakiem i antysemicką świnią". Jednocześnie powoływał się na niemieckie dokumenty wywiezione po wojnie z Niemiec do ZSRR, w których cytowano Lipskiego. Polski ambasador prowadził rozmowy w latach 30. z ówczesnymi władzami III Rzeszy ws. wspólnego rozwiązania problemu żydowskiego. Miał obiecać Hitlerowi "wspaniały pomnik w Warszawie za wydalenie Żydów do Afryki".

dclbu9n

Resort zaznaczył, że wypowiedzi rosyjskiego prezydenta "nawiązują do propagandowego przekazu z czasów totalitaryzmu stalinowskiego, który potępił przecież już nawet sowiecki przywódca Nikita Chruszczow".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dclbu9n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dclbu9n
Więcej tematów