Trwa ładowanie...
dlfl13a

Władimir Putin o "rozbiorze Czechosłowacji" przez Polaków. Jest reakcja MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada na słowa Władimira Putina. Rosyjski prezydent zarzucił Polsce "rozbiór Czechosłowacji".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin (PAP)
dlfl13a
  • Jest reakcja MSZ na słowa Władimira Putin
  • Chodzi o wypowiedź z ostatniej konferencji prasowej rosyjskiego polityka
  • Putin zarzucił Polsce "aneksję Czechosłowacji"

Władimir Putin organizuje co rok spotkania z dziennikarzami w trakcie, których odpowiada na dziesiątki pytań. Podczas ostatniej konferencji prasowej pojawił się m.in. polski wątek. Putin stwierdził, że w 1938 roku Polska "sama wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji". Dodał, że wojska sowieckie "wkroczyły 17 września 1939 roku do Polski po tym, kiedy polski rząd utracił kontrolę nad swoimi siłami zbrojnymi".

Głos w tej sprawie zabrało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Z niepokojem i niedowierzaniem odnotowujemy wypowiedzi przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej, w tym Prezydenta Władimira Putina, dotyczące genezy i przebiegu II wojny światowej, które prezentują fałszywy obraz wydarzeń" - czytamy w specjalnym oświadczeniu.

dlfl13a

Resort podkreślił, że "nawiązują one do propagandowego przekazu z czasów totalitaryzmu stalinowskiego, który potępił przecież już nawet sowiecki przywódca Nikita Chruszczow". "Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pragnie przypomnieć najważniejsze fakty dotyczące polskiej polityki zagranicznej w okresie przedwojennym oraz stosunków ze Związkiem Sowieckim, a także informacje dotyczące polskich ofiar sowieckiego aparatu represji w czasie II wojny światowej" - dodano.

Zobacz też: Posłowie nie powstrzymali "ustawy kagańcowej". Donald Tusk: dali ciała

"Strona polska stoi na stanowisku, że właściwą drogą polsko-rosyjskiego dialogu historycznego jest wznowienie prac Grupy ds. Trudnych, która ma swoje osiągnięcia, w tym ustalenia dotyczące roli Związku Sowieckiego w wybuchu II wojny światowej" - czytamy w komunikacie MSZ.

dlfl13a

Według ministerstwa, "słowa prezydenta Federacji Rosyjskiej są zaprzepaszczeniem wspólnej pracy polskich i rosyjskich ekspertów, ale także dorobku jego poprzedników – Michaiła Gorbaczowa i Borysa Jelcyna". "Rzetelne i krytyczne spojrzenie na historię, w miejsce propagandy, pozwoliłoby też oddać hołd milionom ofiar stalinowskich represji, także po stronie rosyjskiej" - podkreślono.

IPN reaguje. "Dzisiejsze metody rosyjskiej propagandy są powielaniem tych najgorszych wzorców z okresu stalinizmu".

To jednak nie wszystko. Instytut Pamięci Narodowej również odniosło się do słów prezydenta Rosji, który skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. - Związek Radziecki niczego Polskie nie odebrał - stwierdził Władimir Putin.

"Zbrojna agresja Związku Sowieckiego stanowiła wydatną pomoc dla Niemiec w rozbiciu i skróceniu czasu militarnego oporu Wojska Polskiego. W wyniku wspólnych uzgodnień z Hitlerem Związek Sowiecki zagarnął więcej niż połowę przedwojennego obszaru Rzeczypospolitej Polskiej. Obaj totalitarni okupanci niezwłocznie przystąpili do niszczenia ludzi i struktur państwowych" – wskazuje IPN.

dlfl13a

Dodano również, że "dzisiejsze metody rosyjskiej propagandy są powielaniem tych najgorszych wzorców z okresu stalinizmu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dlfl13a

Podziel się opinią

Share
dlfl13a
dlfl13a
Więcej tematów