Jarmark na Nikiszu już w najbliższy weekend
W ciągu najbliższej soboty i niedzieli odbędzie się już po raz siódmy Jarmark na Nikiszu. W dzielnicy Katowic pojawi się ponad 100 wystawców, którzy zaprezentują nam własnoręcznie zrobione ozdoby świąteczne, koronki, biżuterię. Znajdzie się też coś dla miłośników śląskiej kuchni.
Jarmark na Nikiszu organizowany jest już po raz siódmy, na dobre wpisał się w krajobraz dzielnicy, Katowic, całego regionu. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w Nikiszowcu, a przy okazji jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez świątecznych na Śląsku. Wystawcy prezentują śląską kulturę i tradycję: pojawią się najróżniejsze wyroby artystów, rzemieślników, rękodzielników i społeczników.
W tym roku swój udział zgłosiło ponad 100 wystawców. Tradycyjnie już będzie malarstwo, rzeźba, ceramika artystyczna, koronki, wyroby z drewna, ozdoby świąteczne, florystyka, krawiectwo artystyczne, biżuteria, gadżety związane z Nikiszowcem i Górnym Śląskiem – wszystko wykonane ręcznie. Do tego swojskie kołocze, makówki, pierniki i specjały śląskiej kuchni – ciapkapusta, karminadle, wędliny, żur... I oczywiście pachnące świętami grzańce.
- W tym roku zainteresowanie wystawców jest wręcz ogromne, mamy 120 stoisk. Będą to przedstawiciele całego regionu, pojawią się nawet Tatry czy Podlasie – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Waldemar Jan, jeden z organizatorów. – Na stoiskach pojawi się same rękodzieło w najróżniejszym wydaniu: będzie sztuka użytkowa, będą zabawki drewniane, różne tkaniny – dodaje.
Oprócz stoisk na mieszkańców Nikiszowca i gości będą czekać też inne atrakcje; w sobotę od godz. 14.30 na lodowym tronie będzie na dzieci czekał św. Mikołaj.
- Mikołaj pojawi się u nas wraz ze swoją świtą, elfami i śnieżynkami. Dzieci będą dostawać od nich cukierki. A każdy rodzic może przekazać Mikołajowi prezent dla swojego dziecka – zapowiada organizator. – Oprócz tego pojawi się symbol naszego Jarmarku, czyli 100-letnia karuzela wiedeńska – dodaje.
W tym roku Jarmark będzie trwał dwa dni – pełne wydarzeń kulturalnych i handlowych emocji. Impreza rozpocznie się 6 grudnia o godz. 12.00. Po południu w Centrum Zimbardo odbędzie się projekcja filmu „Czeski geniusz, aneb Jara Cimrman w Katowicach”, a po seansie – spotkanie z twórcami Dariuszem Zalegą i Piotrem Fuglewiczem. Także w Centrum zobaczyć będzie można wystawę zdjęć Macieja Mutwila, których bohaterką jest Kopalnia Węgla Kamiennego „Wieczorek”.
Kolejnego dnia od godz. 13.30 rozpoczną się występy na scenie Jarmarku. Wśród wykonawców m.in. zespoły dziecięce, Orkiestra Dęta Kopalni Wieczorek, hip-hopowy duet z Nikiszowca – MatGun i PaPa, widowisko Wolne Wybory Mikołajowe Teatru Gry i Ludzie oraz Soul Hunters Gospel Choir. O godz. 19.00 odbędzie się pokaz fajerwerków.
Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych prowadzić będzie w oba dni Jarmarku zbiórkę publiczną, której celem jest utrzymanie i prowadzenie Centrum Młodzieżowego Zimbardo w Nikiszowcu, jedynego miejsca na świecie sygnowanego nazwiskiem prof. Philipa Zimbardo. Dla spragnionych uroków Nikiszowca proponujemy wycieczki z przewodnikiem. W niedzielę odbędzie się zbiórka krwi i rejestracja dawców szpiku kostnego, realizowana przez Fundację Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
Jarmark Na Nikiszu organizowany jest przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (jako element programu Centrum Aktywności Lokalnej w Nikiszowcu, realizowanego w partnerstwie przez Stowarzyszenie FIL i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach) oraz ze środków własnych Stowarzyszenia FIL i przy wsparciu Urzędu Miasta w Katowicach.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia?
Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy! **