ŚwiatJapoński kardynał chce większej swobody dla Kościołów lokalnych

Japoński kardynał chce większej swobody dla Kościołów lokalnych

Japoński kardynał, przewodniczący
papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych, Stephen
Fumio Hamao, wyraził pragnienie, aby doszło do zwołania nowego
soboru. "Uważam, że nowy sobór jest konieczny, przede wszystkim, by
omówić kwestię przyznania Kościołom lokalnym większej swobody" -
powiedział hierarcha w wywiadzie, udzielonym włoskiemu
tygodnikowi katolickiemu "Famiglia Cristiana".

Według kardynała z Japonii "synody (biskupów) już nie wystarczą. Mają one jedynie charakter doradczy i często się odbywają". Wśród innych tematów, którymi mógłby zająć się ewentualny trzeci sobór watykański, kardynał Hamao wymienił bioetykę, zmiany zachodzące w rodzinach, jak również nową organizację działalności pasterskiej Kościoła, szczególnie reformę parafii.

"Kościoły narodowe nie są Kościołami dzieci" - kontynuował kardynał. "Powinny mieć możliwość organizowania w sposób bardziej autonomiczny ewangelizacji i opieki pasterskiej wśród swoich społeczeństw".

73-letni hierarcha, który został mianowany kardynałem w październiku zeszłego roku, wyraził przekonanie, że "lokalne Kościoły powinny posiadać bardziej znaczącą władzę decyzyjną".

"Trudno zrozumieć, na przykład, dlaczego liturgiczne teksty muszą być aprobowane w Rzymie. Tu, w Rzymie, nikt nie zna japońskiego, jednak przed wykorzystaniem tekst japoński musi być skontrolowany przez Kurię Rzymską" - wskazywał kardynał.

Ostatni sobór, Vaticanum II, historyczny ze względu na dokonaną odnowę Kościoła i jego dostosowanie do warunków współczesnych, został zwołany przez papieża Jana XXIII w 1962 r., zakończył się w 1965 r. Uczestniczyło w nim prawie 2500 biskupów z całego świata. W ewentualnym trzecim soborze watykańskim wzięłoby udział już prawie 5 tys. hierarchów.

Sobory powszechne to w Kościele katolickim uroczyste zebrania biskupów z całego świata (jako następców apostołów) pod przewodnictwem papieża (jako biskupa Rzymu, następcy św. Piotra) lub jego delegata. Obradują one nad sprawami wiary, moralności, organizacji i dyscypliny kościelnej. Sobory powszechne zwoływane i obradujące pod przewodnictwem papieża stanowią wraz z nim najwyższą i pełną władzę w Kościele. Kościół katolicki uznaje 21 soborów powszechnych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)