Trwa ładowanie...

Japonia. Uderzenie tajfunu Hagibis w pobliżu Tokio. Pierwsza ofiara i duże zniszczenia

Tajfun Hagibis uderzył w Japonię. Są pierwsze szkody wyrządzone przez żywioł w prefekturze Chiba, w pobliżu Tokio i pierwsza ofiara śmiertelna. Japońskie media podały w sobotę przed południem, że na razie zniszczone są pojedyncze budynki. Są też ranni.
Share
Japonia. Tajfun Hagibis uderzył w Japonię, pierwsze zniszzczenia są w mieście Ichihara, w pobliżu Tokio
Japonia. Tajfun Hagibis uderzył w Japonię, pierwsze zniszzczenia są w mieście Ichihara, w pobliżu TokioŹródło: Forum, Fot: Forum/Instagram
d1ybggf

Japońskie władze podały, że ok. 40-letni mężczyzna zginął w sobotę rano czasu lokalnego w przewróconym samochodzie w prefekturze Chiba na wschód od Tokio.

Właśnie w tym regionie tajfun Hagibis wyrządził największe szkody. Wichura zerwała dachy z kilku domów, w wyniku czego cztery osoby zostały ranne.

Pierwsze uderzenie tajfunu Hagibis

W mieście Chiba, w pobliżu Tokio, większość poszkodowanych ucierpiała, kiedy tajfun Hagibis zerwał dach bloku mieszkalnego. W sąsiedniej prefekturze Shizuoaka ulewne deszcze, który towarzyszy tajfunowi, spowodował powódź.

d1ybggf

Tajfun Hagibis przemieszcza się na północ, wzdłuż wschodniego wybrzeża Japonii. W sobotę wieczorem czasu lokalnego ma uderzyć w głąb lądu. Władze nakazały ewakuację miliona mieszkańców, także z obszarów, gdzie może dojść do osuwisk i powodzi.

Wiatr wieje z prędkością, która przekracza 200 km/h. Meteorolodzy obawiają się, że może to być najsilniejszy od 1958 roku tajfun nad japońskimi wyspami, z największymi od 60 lat ulewami.

Tajfun Hagibis paraliżuje ruch lotniczy

W piątek rano w obszarze metropolitalnym Tokio zawieszone zostało funkcjonowanie części linii kolejowych. Japońskie linie lotnicze Nippon Airways zapowiedziały, że w sobotę odwołana zostanie większość lotów z międzynarodowych lotnisk Haneda i Narita w Tokio, a do wstrzymania rejsów przygotowują się także Japan Airlines.

d1ybggf

Japońskie linie lotnicze anulowały ponad 1600 lotów. Międzynarodowe lotnisko Narita pod Tokio przestało przyjmować loty od godz. 11 czasu lokalnego (godz. 4 w Polsce) w związku z zawieszeniem ruchu kolejowego z innymi miastami.

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem i wysokimi falami wydał rząd Shinzo Abe. Premier zaapelował do mieszkańców zagrożonych terenów o ewakuowanie się w bardziej bezpieczne rejony oraz o gromadzenie żywności i wody.

Pięć dni temu Hagibis zmienił się z burzy tropikalnej w supertajfun. To dpowiedik huraganu piątej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpso.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy na pewno wiesz, jak oddać ważny głos? Krótki poradnik

d1ybggf

Podziel się opinią

Share
d1ybggf
d1ybggf
Więcej tematów