Trwa ładowanie...
d2t55as

Japonia rozmawia z Koreą Północną

Przywódcy Japonii i Korei Północnej zakończyli we wtorek w Phenianie pierwszą rundę rozmów.

d2t55as
d2t55as

Korea Płn. ma udostępnić Japonii informacje o 11 Japończykach, porwanych według Tokio, przez agentów komunistycznej Korei. Wyjaśnienie kwestii porwania Japonia uczyniła niezbędnym warunkiem dalszej normalizacji kontaktów między obu krajami.

Uważa się, że historyczne spotkanie w Phenianie premiera Japonii Junichiro Koizumiego i przywódcy Korei Północnej Kim Dzon-Ila może poprawić stosunki między Japonią a jej byłą kolonią oraz złagodzić napięcia w regionie.

Według japońskich źródeł rządowych, w trakcie rozmów z Kim Dzong-Ilem premier Koizumi nawiązał do kwestii porwania. Krewni zaginionych osób chcą znać los jedenastki i chcą by ci, którzy jeszcze żyją wrócili do domu. Korea Północna jednak oficjalnie zaprzecza jakoby stała za ich zniknięciem. Podczas spotkania uwagę poświęcono także kwestiom bezpieczeństwa w regionie.

Niektórzy eksperci obawiają się, że Koizumi zbyt łatwo będzie szedł na ustępstwa w zamian za puste obietnice koreańskiego przywódcy. Ich zdaniem, ta wizyta może na dobre rozpocząć lub zakończyć karierę premiera.

Wynikom spotkania przyglądają się dyplomaci państw zachodnich, którzy wypatrują wskazówek jak daleko Kim Dzong-Il zechce zaangażować się w sprawy społeczności międzynarodowej w zamian za niezbędną pomoc gospodarczą.(ck)

d2t55as
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t55as
Więcej tematów