Trwa ładowanie...
d3sarae

Japonia-Korea Płd.: spór o połowy wokół Kuryli

Japonia zakazała południowokoreańskim kutrom prowadzić połowów w rejonie Wysp Kurylskich - podano w środę w Tokio. Decyzja z pewnością zaostrzy spór między Tokio a Seulem.

d3sarae
d3sarae

Jak powiedział w środę przedstawiciel japońskiego ministerstwa ds. rybołówstwa, Tokuyuki Sudo, decyzja rządu w sprawie zamknięcia akwenu Kuryli dla jednostek Korei Południowej wynika z faktu, że wody te stanowią część wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii i pozostają pod japońską kontrolą. Seul natychmiast zareagował na zakaz wzywając do MSZ ambasadora Japonii i żądając wyjaśnienia sprawy.

Korea Południowa i Rosja w grudniu ubiegłego roku podpisały porozumienie w sprawie otwarcia bogatych łowisk regionu w strefie Południowych Kuryli dla rybaków południowokoreańskich. Ustalono, że od 15 lipca 2001 r. 26 południowokoreańskich kutrów będzie mogło prowadzić połowy na wodach wokół wysp.

Japonia uznała to porozumienie za bezpośrednie uznanie przez Seul przynależności wysp do Rosji i w odpowiedzi wstrzymała wydane wcześniej zezwolenia na połowy południowokoreańskich kutrów na wodach wokół japońskiej wyspy Sanriku na Pacyfiku.

Seul argumentuje, że porozumienie połowowe z Rosją nie ma politycznego wydźwięku i nie dotyczy sporu terytorialnego między Moskwą a Tokio. (aso)

d3sarae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sarae
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj