Trwa ładowanie...
29-11-2005 10:25

Japończycy chętnie widzieliby kobietę na tronie

Zdecydowana większość Japończyków chętnie
widziałaby kobietę na Chryzantemowym Tronie - wskazują rezultaty
sondażu opublikowanego na łamach dziennika "Asahi
Shimbun".

Japończycy chętnie widzieliby kobietę na tronieŹródło: AFP
d3f66ny
d3f66ny

Z ankiety przeprowadzonej w czasie weekendu przez gazetę wynika, że 78% respondentów poparłaby objęcie tronu przez cesarzową - jedynie 10% jest zdecydowanie przeciwnych rozszerzeniu sukcesji na żeńskich potomków. 4% ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania. Zaś 47% respondentów uważa, że tron winno dziedziczyć bez względu na płeć pierwsze narodzone dziecko cesarskiej pary.

"Asahi" przeprowadził ankietę wśród 1954 osób w dniach 25-26 listopada. Nie podano marginesu błędu sondażu.

Przyjęte w 1947 r. japońskie prawo ws. sukcesji przewiduje dziedziczenie tronu tylko w linii męskiej. Od 1960 roku w rodzinie cesarskiej nie przyszedł jednak na świat ani jeden chłopiec. Obecny następca tronu, 45-letni Narihito i jego żona 41-letnia Masako mają tylko córeczkę, Aiko.

W historii Japonii było osiem cesarzowych, w okresie od VI do XVIII wieku. Ostatnią panią na Chryzantemowym Tronie była Gosakuramachi, rządząca w latach 1762-1771.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj