Janusz Tomaszewski: _chcę budować prawdziwą centroprawicę_
Janusz Tomaszewski (WP - Maciej Macierzyński)
Dziś zarejestrowaliśmy w sądzie Forum Obywatelskie - Chrześcijańska Demokracja. Jest to połączenie inicjatywy budowania ugrupowania centroprawicowego Forum Obywatelskie z III Chrześcijańską Demokracją. Przy okazji wyborów parlamentarnych chcemy zbudować struktury tego ugrupowania, aby wystartować w wyborach samorządowych w 2002 r. i jednocześnie przygotować się do wyborów w 2005 roku i odegrać w tych wyborach znaczącą rolę - powiedział w środę gość czata Wirtualnej Polski - Janusz Tomaszewski.
Były wicepremier zadeklarował chęć połączenia FO-ChD z innymi ugrupowaniami na scenie centroprawicowej, przed lub po wyborach parlamentarnych. Łączenie ma służyć budowie silnego ugrupowania centroprawicowego. _ W naszej strategii jest przede wszystkim przygotowanie nowych liderów politycznych, którzy w przyszłości będą gościli na pierwszych stronach gazet. Jestem zdania, że jeżeli chcemy odbudować wiarygodność w społeczeństwie do centroprawicy, generalnie musimy postawić na nowych ludzi_ - powiedział lider Forum Obywatelskiego-Chrześcijańska Demokracja.
Połączenie ugrupowań nastąpiło poprzez zarejestrowania wspólnego, nowego ugrupowania politycznego. Do I kongresu wyborczego będzie funkcjonował zarząd składający się z przedstawicieli obu tych ugrupowań. Natomiast listy do parlamentu będą budowane w okręgach wyborczych, a nie układane w Warszawie, dlatego że ludzie najlepiej "na dole" mogą wiedzieć wszystko o swoich kandydatach. Bez żadnych udziałów procentowych, chcemy po prostu wybierać najlepszych na te listy. Zapraszamy wielu ludzi, którzy dziś działają w samorządach, aby ich doświadczenie mogło zafunkcjonować w tych wyborach, ale oni jednocześnie będą mogli zafunkcjonować przed wyborami samorządowymi, które odbędą się w maju 2002 - mówił Tomaszewski.
Na pytanie - czy nie obawia się Pan dłuższego "panowania" lewicy po pokazie amatorstwa przez obecny rząd - Tomaszewski stwierdził, że istnieje takie zagrożenie, że może nie skończy się to jedną kadencją. Liczy jednak na to, że uda się zbudować poważną siłę przez te 4 lata do najbliższych wyborów: Musimy jednak pamiętać, że długa ławka ekspertów i fachowców lewicy, to również mit. Widać to po funkcjonowaniu lewicy w wielu samorządach. Warto wrócić również do lat 1993-97.
Lustracja na pewno powinna się odbywać, na materiałach, ale nie mogą w niej być jedynymi wyznacznikami byli funkcjonariusze SB, gdyż tego typu podejście jak dziś mamy do lustracji na pewno będzie budziło wiele zastrzeżeń ludzi, którzy to wszystko obserwują - w ten sposób Tomaszewski odniósł się do sprawy lustracyjnej. Najlepiej to odczuwam na sobie. Sąd drugiej instancji nie wniósł zastrzeżeń do wyroku, a do procedury. Natomiast ja będę musiał przejść wszystko od początku. Jestem przekonany, że wyrok będzie taki sam jak ostatni - dodał.
Lider FO-ChD na pytanie - czy utworzenie nowych partii np. Platformy... nie jest ucieczką szczurów z tonącego statku prawicy - odpowiedział, że są sytuacje w partiach politycznych, gdy wyczerpują się pewne możliwości działania politycznego lub liderzy tych partii nie dostrzegają interesów rożnych frakcji w tej partii. I wtedy może dobrze, że budują się nowe partie polityczne, a nie doprowadza się do sytuacji wiecznych napięć czy walk wewnętrznych. W Polsce mamy dopiero 10 lat od kiedy możemy należeć i tworzyć partie polityczne. Jest to dopiero pierwszy etap, kiedy budujemy tę scenę polityczną. Jest wiele takich sytuacji również w budowaniu tych partii bardzo zaskakujących. Niektóre z nich bardzo często używają słowa "prawica", a z programami tych partii działalność ich ma niewiele wspólnego.
Czego najbardziej brakuje polskim politykom? - patrzenia w przyszłość. Wielu z nich zajmuje się sprawami jedynie bieżącymi, nie próbując budować strategii politycznej na przyszłość, na pewno brakuje im czasami samokrytyki, tego aby mogli zrezygnować ze swoich ambicji, postawili na sprawy istotne dla tych formacji, które reprezentują.
Agnieszka Starewicz (WP)