Trwa ładowanie...
d2arh5y

Janusz Palikot przedstawił swój program "Plan dla Polski"

Janusz Palikot, kandydat na prezydenta, przedstawił siedem punktów swojego planu wyborczego, nazwanego "Planem dla Polski". Jako swoje główne postulaty przedstawił likwidację ZUS i KRUS, świeckie państwo w postaci opodatkowania dla księży, zastąpienie NFZ konkurencyjnymi kasami chorych i państwo przyjazne dla wszystkich, niezależnie od płci, wiary czy orientacji seksualnej.
Share
Janusz Palikot
Janusz PalikotŹródło: WP.PL, Fot: Wojciech Nieśpiałowski
d2arh5y

Palikot przekonywał na konferencji w sejmie, że prezydent ma zadanie, możliwości i obowiązek, by rozwiązywać najważniejsze problemy w Polsce. - Prezydent, mając możliwość weta i możliwość inicjatywy ustawodawczej, może wymusić na każdym rządzie zmiany, na których mu zależy - dowodził polityk. - Potrzebujemy prezydenta z wizją, który pokaże, że wszystko jest możliwe - mówił.

Swój program wyborczy, który nazwał "Planem dla Polski", przedstawił w siedmiu zasadniczych punktach:

1. Ustawa o tworzeniu miejsc pracy i podwyższaniu wynagrodzeń

d2arh5y

Lider Twojego Ruchu zapowiedział, że pierwszym projektem, który chciałby skierować do sejmu jako prezydent jest projekt ustawy o tworzeniu miejsc pracy i podwyższaniu wynagrodzeń. W programie tym Palikot proponuje podniesienie kwoty wolnej od podatku, likwidację ZUS i KRUS. Zamiast składek miałaby powstać tzw. emerytura obywatelska.
Dla tych, którzy produkują płody rolne, kandydat na prezydenta proponuje prawo, umożliwiające przerabianie tych produktów bez zaświadczeń z sanepidu, bez certyfikatów, na własną odpowiedzialność. - Na wzór zachodnich krajów - podkreślał Palikot.
Lider Twojego Ruchu chce także wspomóc osoby po studiach potrzebujące kapitału, by ruszyć z własną działalnością. Osoby takie miałyby możliwość założenia "firmy na próbę".
Palikot proponuje także kilkuletni plan obniżenia kosztów energii, obejmujący m.in. restrukturyzację polskich kopalń. - Chcę powiedzieć darmozjadom ze związków zawodowych, że pieniądze można wydawać lepiej - grzmiał.
Palikot proponuje też zachęcenie Polaków, którzy mają duże pieniądze, do inwestowania. - W tej chwili pieniądze, które mogłyby tworzyć miejsca pracy, są zamrożone - mówił. Podkreślił, że można je spożytkować

2. Demokracja bezpośrednia

- Ogromnym deficytem w funkcjonowaniu życia politycznego w Polsce jest brak dialogu - podkreślał kandydat TR na prezydenta. - Chcę zaproponować demokrację bezpośrednią - mówił Palikot. Jak wyjaśniał, we wszystkich najważniejszych sprawach ludzie będą mogli wypowiedzieć się za pomocą internetu czy sms-a i wpłynąć na podejmowanie najważniejszych decyzji w państwie. - Dzięki temu ludzie będą mieli poczucie, że mają wpływ na to, co się dzieje w państwie. To będzie ogromna zmiana energii społecznej - podkreślał Palikot.

3. Świeckie Państwo

d2arh5y

Księża są takimi samymi ludźmi, jak wszyscy inni, dlatego tak jak wszyscy inni powinni płacić podatki - postulował lider TR. Jego zdaniem priorytetową kwestią jest nie tylko opodatkowanie księży, ale także uczynienie ślubów i pogrzebów bezpłatnymi. - Nie może być tak, że kogoś nie będzie stać na to, by pochować ojca - mówił Palikot. Podkreślał, ze będzie dążył do realizacji tych postulatów nawet za cenę zerwania Konkordatu.

4. Przyjazne Państwo

- Przyjazne państwo to nie tylko państwo, w którym urzędnik ponosi odpowiedzialność za podejmowane decyzje. To także państwo, które w stosunku do wierzących i niewierzącach, homoseksualistów i heteroseksualistów, wykształconych i niewykształconych, kobiet i mężczyzn, tworzy atmosferę równości. - Każdy obywatel musi się czuć w państwie tak samo. Obiecuję, że we wszystkich decyzjach będę kierował się zasadą równości. Polska jest dla wszystkich taka sama - podkreślał Palikot.

5. Zmiana modelu służby zdrowia

d2arh5y

Janusz Palikot proponuje tez znaczące zmiany w służbie zdrowia. - Teraz jest tak, ze pacjent stoi w kolejkach do lekarza, a powinno być tak, aby to lekarze stali w kolejce do pacjentów, na wzór modelu francuskiego - mówił. - Lekarz będzie musiał zdobyć pacjenta, żeby się utrzymać. Proponuję sześć konkurencyjnych kas chorych zamiast NFZ - podkreślał kandydat TR.

6. Bezpieczeństwo i polityka zagraniczna

Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa Palikot zaznaczył, że w tej chwili "wszystko tak naprawdę sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, jak zapewnić Polsce bezpieczeństwo w obliczu konfliktu Rosja-Ukraina". - Tutaj najlepiej rozwiązało to Państwo Izrael, które postawiło na nowoczesną technikę - podkreślał szef Twojego Ruchu. Jego zdaniem część wydatków na armię powinna być przeznaczona na bezpieczeństwo informatyczne i cybernetyczne. - Będziemy się mogli bronić, jeśli będziemy w stanie zakłócić komunikację agresora - mówił.

Dodał, ze ważnym punktem zacieśnienie współpracy z UE, szczególnie gospodarczej wymiany z Niemcami.

d2arh5y

7. Edukacja i kultura

- Polska dzięki kulturze może zmienić swój wizerunek i to może wpłynąć na to, po jakich cenach sprzedajemy swoje produkty - mówił Palikot. Przypomniał, że rząd Donalda Tuska opodatkował twórców kultury, "jak żaden rząd wcześniej". Zaproponował przywrócenie ulgi dla twórców kultury w wysokości 50% kosztów uzysku od całości przychodów.
Jak zaznaczył, "to skandal że w Warszawie nie ma muzeum Marii Skłodowskiej Curie". - To jedyna rodzina na świecie, która ma sześć nagród Nobla, to z tego jesteśmy znani na świecie i powinniśmy to promować - mówił.

Źródło: WP

d2arh5y

Podziel się opinią

Share
d2arh5y
d2arh5y
Więcej tematów