Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Janusz Lewandowski: Obama pokazał prawdę o polskich losach, mówiąc o nas jako "wzorze sukcesu"

Prezydent USA pokazał najgłębszą prawdę o naszych losach - powiedział w Starogardzie Gdańskim (Pomorskie) komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski odnosząc się do wypowiedzi Baracka Obamy, który wskazał Ukrainie Polskę jako wzór sukcesu reform gospodarczych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Lewandowski: Obama pokazał prawdę o polskich losach, mówiąc o nas jako "wzorze sukcesu"
(PAP/EPA, Fot: Ettore Ferrari)

- To, co powiedział prezydent Obama powinno być dla Polaków wskazaniem jak czerpać najgłębszą prawdę o minionym 25-leciu, że punktem odniesienia nie powinny być rachunki polityczne, czy wyobrażenia polityków, lecz Ukraina (...) Dobrze, że Obama przypomniał to całemu światu - powiedział Lewandowski na konferencji prasowej.

Prezydent USA Barack Obama podczas czwartkowego pobytu w Rzymie wskazał Ukrainie Polskę jako wzór sukcesu reform gospodarczych. Amerykański przywódca podkreślił, że Ukrainie bardzo potrzebne są reformy strukturalne. Dodał, że dzięki pomocy może udać się jej osiągnąć ten cel i doprowadzić do stabilizacji gospodarki oraz prawdziwego wzrostu. Ukraina - mówił - może "pokonać drogę, którą mają za sobą już takie państwa jak Polska". - Zanotowały one niewiarygodny wzrost w ostatnich latach - oświadczył Obama.

Lewandowski powiedział, że na progu lat 90. ubiegłego wieku Polska i Ukraina miały porównywalny produkt krajowy brutto na głowę mieszkańca.

- Oni trochę mniejszy, o jakieś mniej więcej tysiąc dolarów. Natomiast my teraz zbliżamy się do 20 tysięcy, a oni do naszych 7 tysięcy z roku 1990 i 1991 r. To jest miara tego, co znaczą zmarnowane dwie dekady i co znaczy ten polski sukces, który nie musi się przekładać na wrażenie samych Polaków. Bo Polacy nie mierzą się dziś z Ukrainą, Polacy chcieliby żyć jak Belgowie czy Niemcy i mają prawo do tego punktu odniesienia - dodał polityk PO.

Komentując sytuację na Ukrainie Lewandowski podkreślił, że władze Ukrainy potrzebują "osłony". - Im więcej wojska rosyjskiego na granicy, tym bardziej trzeba im dać gorące pieniądze, dające poczucie, że Zachód pomaga w tak trudnych czasach. Wbrew moim oczekiwaniom, mamy olbrzymie napięcia w tych wszystkich częściach międzynarodowego budżetu europejskiego. Ciągle jest np. za mało na pomoc humanitarną w Syrii - wyjaśnił.

- Ukraina będzie miała wyścig z czasem przy ciągłych próbach destabilizacji od wewnątrz i z zewnątrz. I będą płacili w sensie trudów tych reform za 20 zmarnowanych lat i zawinionego uzależnienia od Rosji, bo Gruzja i Mołdawia po cichu, ale gospodarczo mocno uniezależniły się od Rosji, a Ukraina cały czas tkwiła w tej zależności, nawet pogłębianej - ocenił polityk PO.

Lewandowski przypomniał, że w razie szantażu ze strony Rosji, jest techniczna możliwość, aby Ukraina dostawała gaz zwrotnie ze Słowacji. - Podobne możliwości techniczne będą na granicy polskiej i węgierskiej. Przy czym my musimy mieć podobne na naszej zachodniej granicy, żeby sami się asekurować - dodał.

Slot

- Pomoc finansowa dla Ukrainy jest rozrysowana na miesiące i liczby. Oni bardzo prosili, aby pierwsze transze pomocy makroekonomicznej napłynęły już w maju (...) Międzynarodowy Fundusz Walutowy szykuje pożyczki rzędu do 18 miliardów euro, nasz program opiewa na 11 miliardów euro, ale pierwsze pieniądze, czyli ok. 600-800 mln euro, powinny pójść w najbliższych miesiącach. Ich potrzeby finansowe w sensie obsługi zadłużenia, aby nie stać się bankrutem na zewnątrz, to jest czerwiec. Ale oprócz tego mają silne potrzeby bieżące - dodał komisarz UE.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów