Trwa ładowanie...
d2c3e5n

Janusz Korwin-Mikke wejdzie w koalicję z RAŚ?

We wtorek podczas konferencji prasowej Janusz Korwin-Mikke poparł autonomię regionów, w tym także Śląska. Czy powstanie koalicja Kongresu Nowej Prawicy i Ruchu Autonomii Śląska w najbliższych wyborach samorządowych?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Korwin-Mikke
Janusz Korwin-Mikke (WP.PL)
d2c3e5n

Podczas konferencji prasowej w Rybniku Janusz Korwin-Mikke wskazywał na potrzebę autonomizacji poszczególnych regionów w kraju. Polityk podkreślił, że jest przychylny poglądom Ruchu Autonomii Śląska, a na pewno nie zamierza wojować ze stowarzyszeniem.

- Jesteśmy wszędzie za autonomią, a więc również za autonomią Śląska. Doceniamy tradycje śląskie i nie ukrywam, zawsze mówiłem, że ta ziemia była krzywdzona przez piłsudczyków i inne władze. Postaramy się, aby dyskryminacja w przyszłości była niemożliwa. Chcemy odebrać władzy centralnej prawo w ingerencję w sprawy wewnętrzne poszczególnych ziem polskich. Przywrócimy normalne, tradycyjne ziemie polskie - zapowiadał we wtorek Janusz Korwin-Mikke.

Towarzyszący mu przedstawiciel Kongresu Nowej Prawicy w Rybniku, Adam Pustelnik, jasno powiedział, że widzi wspólne cele partii i RAŚ.

d2c3e5n

- Ja także należę do Ruchu, bo działa ono na zasadzie stowarzyszenia. My jako Kongres mamy zapisane z programie, że chcemy szerokiej autonomizacji kraju, tutaj istnieje między nami pewna wspólnota programowa. Dlatego nie ma problemów z dogadaniem się - zdradził Pustelnik.

Kongres Nowej Prawicy nie rozważa szerokiej koalicji z ugrupowaniem, jednakże nie zaprzecza też, że mogłoby do niej dojść na poziomie gmin, miast czy powiatów. Korwin-Mikke zapowiedział, że nie będzie decydował o układach politycznych na szczeblu samorządowym - zabrania jedynie bratania się z innymi partiami ogólnokrajowymi.

Tak na te stwierdzenia zareagował RAŚ:

"Stowarzyszenie Ruch Autonomii Śląska tworzą osoby o poglądach politycznych od prawicy do lewicy. Łączy nas podstawowy cel: autonomia dla Górnego Śląska. Wokół tego celu w ramach naszego stowarzyszenia jednoczą się zarówno osoby bez określonych sympatii partyjnych, jak i wyborcy różnorodnych partii politycznych, w tym i Kongresu Nowej Prawicy" - napisali przedstawiciele RAŚ na swojej stroni internetowej w reakcji na wypowiedzi Korwin-Mikkego. - "Na poziomie powiatów i gmin przedstawiciele RAŚ tworzą listy wyborcze samodzielnie lub we współpracy z lokalnymi ugrupowaniami oraz lokalnymi kołami partii centralnych. Nie zamykamy się na żadne środowisko polityczne, pod warunkiem zaakceptowania naszych podstawowych wartości" - czytamy dalej.

Póki co, w tegorocznych wyborach samorządowych RAŚ nie zawiązał koalicji z żadną partią polityczną, ale wszystko jeszcze przed nimi.

d2c3e5n

Podziel się opinią

Share

d2c3e5n

d2c3e5n
Więcej tematów