Janusz Kochanowski kandydatem PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich?
Prezes fundacji Ius et Lex Janusz Kochanowski może zostać kandydatem na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) - jego kandydaturę rozważa klub parlamentarny PiS. Sam Kochanowski potwierdza, że dostał taką propozycję.
22.11.2005 | aktual.: 24.11.2005 10:58
Kochanowski powiedział, że kandydowanie zaproponował mu w czwartek marszałek Sejmu Marek Jurek, a we wtorek sprawa ma zostać sfinalizowana - Kochanowski podpisze oficjalną zgodę na kandydowanie.
Prezes Ius et Lex podkreślił, że "byłoby najlepiej, gdyby mógł być wspólnym kandydatem, łączącym więcej ugrupowań". Swoje szanse na wybór określił na 52%.
Wyjaśnił, że zgodził się kandydować, bo urząd RPO to bardzo zaszczytna funkcja będąca też "kontynuacją tego, co jako prezes i założyciel fundacji Ius et Lex od dawna robi". Będąc RPO, miałbym tylko ku temu bardziej efektywne, skuteczne i zapisane konstytucyjnie instrumenty - podkreślił Kochanowski.
Zapowiedział, że gdyby został Rzecznikiem, skupiłby się przede wszystkim na poprawie legislacji, chciałby się też zaangażować w reformę wymiaru sprawiedliwości.
Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PiS Marek Kuchciński powiedział, że ostateczna decyzja w sprawie kandydatury Kochanowskiego jeszcze nie zapadła. Według niego, będzie ona omawiana podczas wtorkowego posiedzenia prezydium klubu.
Zgłoszenie swoich kandydatów na RPO zapowiedziały w ubiegłym tygodniu kluby PO i Samoobrony. PSL prawdopodobnie nie wystawi żadnego kandydata. Klub LPR rozważa zaproponowanie wspólnej z innymi klubami kandydatury. Z kolei klub SLD nie podjął jeszcze decyzji w sprawie kandydata na RPO.
Do czasu zaprzysiężenia nowego RPO funkcję tę pełni nadal poprzedni rzecznik - prof. Andrzej Zoll - mimo że jego kadencja zakończyła się z końcem czerwca.
W ubiegłej kadencji Sejmu Platforma Obywatelska zgłosiła jako kandydata na nowego RPO prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Była to wówczas jedyna kandydatura, ale w czerwcu Sejm ją odrzucił. Platforma zgłosiła prof. Rzeplińskiego ponownie i w lipcu posłowie powołali go na ten urząd. Ostatecznie prof. Rzepliński nie objął jednak funkcji Rzecznika, bo nie zgodził się na to Senat.
RPO, za zgodą Senatu, wybiera Sejm bezwzględną większością głosów. Urząd RPO powstał na mocy ustawy z 15 lipca 1987 r. Rzecznik rozpoczął działalność 1 stycznia 1988 r. Była to pierwsza tego typu instytucja w krajach Europy Wschodniej.