Janowska głosowała za odrzuceniem projektu "lex Kaczyński". Jako jedyna z posłów PiS
We wtorek sejmowa Komisja Zdrowia zarekomendowała odrzucenie projektu ustawy dotyczącego testowania pracowników. Jako jedyna z posłów PiS wniosek o odrzucenie poparła Małgorzata Janowska. Czterech parlamentarzystów partii rządzącej nie wzięło udziału w głosowaniu.
01.02.2022 | aktual.: 01.02.2022 19:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do głosowania nad projektem zakładającym testowanie pracowników doszło we wtorek wieczorem. Sejmowa Komisja Zdrowia większością głosów zdecydowała o jego odrzuceniu w pierwszym czytaniu. Wniosek poparło 22 posłów, 17 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Wszystkie głosy przeciwne odrzuceniu projektu należały do parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Jako jedyna nie wsparła go Małgorzata Janowska. Nie głosowało czterech polityków PiS: Jadwiga Emilewicz, Elżbieta Płonka, Katarzyna Sójka i Krzysztof Szulowski.
"Lex Kaczyński". Gorąca dyskusja w Sejmie
Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia rozpoczęło się w poniedziałek. Zaledwie po kilkunastu minutach z uwagi na wniosek posła KO Rajmunda Millera zdecydowano jednak o odroczeniu obrad do 1 lutego.
We wtorek po godz. 15 wznowiono posiedzenie. Głos zabrał m.in. Marek Rutka z Lewicy. - Dostaliśmy projekt, który urąga podstawowym zasadom państwa prawa. Uwłacza rozsądkowi i elementarnej przyzwoitości. On nigdy nie powinien trafić pod obrady Sejmu i ujrzeć światła dziennego. Jedynym miejscem, w którym powinien się znaleźć, jest to urządzenie - mówił poseł, który wyjął następnie niszczarkę do papieru i zniszczył dokument z treścią omawianego projektu. Na sali słychać było brawa.
Projekt negatywnie oceniła także znana z antyszczepionkowych poglądów Anna Siarkowska. - Ustawa o donosicielstwie wprowadzi kolejne podziały społeczne, konflikt między pracodawcą a jego pracownikami. Jej skutkiem będzie to, że wprowadzi w zasadzie powszechną kwarantannę - zaznaczyła posłanka PiS.
Zobacz też: "Ręce opadają", "karygodne". Mateusz Morawiecki pod ostrzałem
Projekt ws. testowania pracowników. Główne założenia
Projekt wniosła w czwartek do Sejmu grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Gdyby zawarte w nim rozwiązania weszły w życie, pracownicy mogliby wykonać nieodpłatny test w kierunku SARS-CoV-2. Pracodawca mógłby też zażądać informacji o negatywnym wyniku takiego testu.
Projekt zakłada również, że pracownik, który nie przebada się pod kątem obecności koronawirusa w organizmie nadal będzie mógł wykonywać pracę na ustalonych wcześniej zasadach. W przeciwieństwie do wytycznych zawartych w poprzednich projektach nie będzie oddelegowywany do pracy poza stałe miejsce pracy lub do pracy innego rodzaju.
Pracownik będzie mógł jednak zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego, jeśli zostanie potwierdzone, że zaraził koronawirusem innego pracownika.