Trwa ładowanie...
d45khq2

Jan Tomasz Gross

Najnowsze informacje
1.0
(7 głosów)
Oceń:
d45khq2
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Jan Tomasz Gross jest historykiem i socjologiem
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Jan Tomasz Gross to socjolog i historyk o pochodzeniu polsko-amerykańskim. Specjalizuje się w historii XX wieku i historii Zagłady Narodu Żydowskiego. Głoszone przez niego tezy spotykają się z dezaprobatą innych historyków i wywołują publiczne polemiki osób zainteresowanych historią.

Jan Tomasz Gross - pochodzenie

Jan Tomasz Gross przyszedł na świat 1 sierpnia 1947 r. w Warszawie w rodzinie polsko-żydowskiej. Jego matka - Halina Szumańska - była łączniczką Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej, a ojciec - Zygmunt Gross - adwokatem, kompozytorem i członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej. Jan Tomasz Gross jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (UW). W 1968 r. wziął udział w protestach studenckich, za co trafił do więzienia na pięć miesięcy. Rok później wraz ze swoimi rodzicami wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, w których kontynuował swoją karierę naukową - 1975 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Yale, a kilkanaście lat później został mianowany profesorem Wydziału Historii Uniwersytetu Princeton. W latach 90. Gross został odznaczony przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Jan Tomasz Gross - działalność naukowa

W kręgu zainteresowań Jana Tomasza Grossa pozostaje problematyka II wojny światowej i Zagłady Żydów. Jest on autorem słynnej publikacji pt. “Sąsiedzi”, traktującej o zagładzie w Jedwabnem, a także książki pt. “Strach”, która dotyczy problemu pogromu kieleckiego, krakowskiego i rzeszowskiego. Głoszone przez Grossa tezy o tym, że w trakcie II wojny światowej Polacy zabili więcej ludzi pochodzenia żydowskiego, niż Niemcy, budzą wiele kontrowersji.

August Grabski - naukowiec, działający w Żydowskim Instytucie Historycznego, uważa że jest to intencjonalne manipulowanie faktami historycznymi. Działalność naukowa Grossa potępiania jest również przez Ryszarda Schnepfa - dyplomatę, historyka i byłego ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych - który uważa, że mija się rażąco mija się on z prawdą historyczną. W związku z głoszonymi przez Grossa tezami wszczęto przeciw niemu śledztwo prokuratorskie. Pojawiły się także głosy, że należy mu odebrać Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP.

d45khq2
d45khq2
d45khq2
Więcej tematów
d45khq2