Trwa ładowanie...
dij206x

Jan Szyszko odwołał dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Olimpię Pabian

Ministerstwo Środowiska odwołało Olimpię Pabian z funkcji dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego. Według nieoficjalnych informacji powodem takiej decyzji była jej niechęć do komercyjnego odstrzału żubrów, który planowano w parku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To Jan Szyszko powoływał Olimpię Pabian na stanowisko dyrektor BPN
To Jan Szyszko powoływał Olimpię Pabian na stanowisko dyrektor BPN (Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień)
dij206x

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, tak jak w ubiegłych latach, zaplanowała odstrzał żubrów w Białowieskim Parku Narodowym. Ze stada ma zniknąć 40 osobników, które są poważnie chore, ranne, agresywne lub gdy dewastują środowisko.

Ekolodzy biją jednak na alarm, że prawdziwym powodem takich działań jest zapewnienie myśliwym zwierzyny do komercyjnego odstrzału. Na to miała nie zgadzać się dotychczasowa dyrektor BPN. Jak informuje portal bialystok.wyborcza.pl, właśnie została odwołana.

dij206x

Olimpia Pabian objęła stanowisko dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego w maju 2016 r. Wcześniej kierowała Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN, współpracowała też z organizacjami ekologicznymi. Pabian była również przedsiębiorcą i prowadziła pensjonat.

Walka o Puszczę Białowieską. Reporter WP: byłem w ciężkim szoku

Żubry w Polsce są pod ścisłą ochroną gatunkową. Odstrzał jest możliwy tylko po uzyskaniu zgody. Jak wynika z "Oferty dewizowej na sprzedaż polowań", odstrzał żubra, to minimum kilkanaście tysięcy złotych. Sam jeden strzał do żubra to koszt 12,2 tys. zł. Za trofeum, czyli głowę żubra wraz z porożem koszt waha się od 12,2 tys. zł za krowę do nawet 36 tys. zł za trofeum złoto-medalowe byka.

Źródło: bialystok.wyborcza.pl, WP

dij206x

Podziel się opinią

Share

dij206x

dij206x
Więcej tematów