Trwa ładowanie...
d16y9af

Jan Szyszko nie żyje. Jest decyzja ws. kart z jego nazwiskiem

Jan Szyszko zmarł na cztery dni przed wyborami parlamentarnymi 2019. Były minister środowiska starał się o mandat z listy PiS. Okręgowa komisja w Warszawie II zdecydowała, że karty z nazwiskiem Szyszki nie będą ponownie drukowane.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Szyszko nie żyje. Jest decyzja ws. kart z jego nazwiskiem
Jan Szyszko nie żyje. Jest decyzja ws. kart z jego nazwiskiem (East News, Fot: Lukasz Szelemej)
d16y9af

Jan Szyszko miał startować w wyborach parlamentarnych 2019 z tzw. warszawskiego obwarzanka. Były minister środowiska zajmował czwarte miejsce na liście PiS. Szyszko zmarł w środę przed południem.

Przepisy kodeksu wyborczego są w takiej sytuacji jasne. Jeśli po wydrukowaniu kart do głosowania okręgowa komisja wyborcza skreśli z listy nazwisko kandydata, jego nazwisko pozostaje na kartach do głosowania. Tak dzieje się w przypadku śmierci.

Jan Szyszko nie żyje. Jest decyzja ws. kart z jego nazwiskiem

d16y9af

- Jeżeli ktoś zagłosuje na skreślonego kandydata, to głos uznaje się za ważny i oddany na listę, z której miał startować. Jeśli ktoś zagłosuje na skreślonego kandydata oraz na drugą osobę, to głos liczy się dla drugiego kandydata - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Wojciech Dąbrówka z Krajowego Biura Wyborczego.

Zobacz też: Jan Szyszko nie żyje. Joanna Senyszyn komentuje

Jan Szyszko był leśnikiem, pracował jako nauczyciel akademicki. W latach 2015-2018 był ministrem środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. Pełnił tę funkcję również w latach 1997-1999 i 2005-2007. Był posłem na Sejm V,VI,VII i VIII kadencji.

d16y9af

Czytaj też: Jan Szyszko nie żyje. Oddany na niego głos będzie ważny
Jan Szyszko nie żyje. Były minister środowiska miał 75 lat

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d16y9af

d16y9af
d16y9af
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów