Jan Szyszko: nie grożą nam żadne kary finansowe

Nie grożą nam żadne kary, to jest wyraźnie zapisane we wniosku tymczasowym, który wczoraj otrzymaliśmy - powiedział Jan Szyszko. - Będziemy spełniali sugestie zawarte we wniosku Trybunału, tak jak dotychczas. Mamy 15 dni na odpowiedź, dotrzymamy terminu - dodał minister środowiska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szyszko: wykonujemy w stu procentach prawo UE
Szyszko: wykonujemy w stu procentach prawo UE (Agencja Gazeta, Fot: Przemek Wierzchowski)

"Polska w stu procentach wykonuje polecenia"

- Chcemy powiedzieć, że tak jak poprzednio w stu procentach będziemy spełniali sugestie zawarte w tym wniosku tymczasowym. Chcę również powiedzieć że mamy 15 dni czasu na to aby odpowiedzieć na uwagi zawarte w tym wniosku i tego terminu dokonamy - mówił Jan Szyszko na konferencji.

- Chcę również powiedzieć że główna rozprawa, rozpatrzenie skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce odbędzie się 12 grudnia tego roku i na tej rozprawie oczywiście staniemy - dodał minister środowiska.

- Nie grożą nam żadne kary i to jest wyraźnie zapisane we wniosku tymczasowym, który wczoraj otrzymaliśmy. Polska nie może być obciążona jakimikolwiek karami za działalność w przyszłości która nie może mieć miejsca gdyż Polska w stu procentach wykonuje polecenia, czy zalecenia Komisji Europejskiej zawarte we wniosku tymczasowym - ocenił Szyszko.

Protesty w Puszczy Białowieskiej

"Unikat w skali świata"

- Puszcza to unikat w skali świata - zauważył szef resortu środowiska. - To dzięki polskiemu modelowi gospodarki leśnej zachowały się unikatowe zasoby przyrodnicze - podkreślał Szyszko.

- Wniosek ten niewiele różni się od poprzedniego wniosku tymczasowego, może poza pewnym aparatem pojęciowym użytym we wniosku - powiedział z kolei dyrektor Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski wniosek Trybunału Sprawiedliwości UE.

- Ograniczamy swoją nieaktywną gospodarkę leśną, do której mamy prawo, jedynie do tych miejsc, gdzie trzeba kształtować różnorodność biologiczną w realizacji planów zadań ochronnych - przekonywał Tomaszewski.

"Oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej" - orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. Za złamanie tego zakazu Polsce grozi 100 tys. euro kary dziennie.

Źródło: WP, TVN24, Polsat News

Polub WP Wiadomości