Trwa ładowanie...

Jan Rokita nowym RPO? PiS sceptyczne wobec propozycji Andrzeja Dudy

Propozycja Andrzeja Dudy, by to były polityk PO Jan Maria Rokita został nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, nie wywołuje zachwytów zarówno w PiS, jak i w PO. Ani partia rządząca, ani władze największej partii opozycyjnej nie zamierzają poprzeć nieformalnego kandydata proponowanego przez prezydenta. "Zgłoszonym przez nas kandydatem jest Piotr Wawrzyk" - napisała nam rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Jan Rokita i Jarosław Kaczyński, 2007Jan Rokita i Jarosław Kaczyński, 2007Źródło: EASTNEWS, fot: EASTNEWS
d38wc1s
d38wc1s

Andrzej Duda w wywiadzie dla Interii odniósł się do sporu wokół wyboru nowego RPO. Prezydent zdradził, że widziałby na tym stanowisku Jana Marię Rokitę - jednego z byłych liderów PO na początku lat 2000., niedoszłego "premiera z Krakowa", jak mówiono swego czasu o tym polityku.

"Prezydent nie ma kompetencji do wskazania takiego kandydata, ale mam taką swoją propozycję. Ktoś może uznać, że trochę nietypową czy zadziwiającą. Całkiem dobrym i wartym rozważenia kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich mógłby być Jan Maria Rokita" - powiedział prezydent w rozmowie z Piotrem Witwickim, dodając, że "to jest zasadniczo decyzja parlamentu".

Duda podkreślił, że Rokita "to człowiek, który zna politykę i jej realia". "Uczestniczył w tworzeniu polskiego prawa przez wiele lat i rozumie jego niedostatki, sam osobiście wiele doświadczył. Myślę, że jego wyczucie spraw ludzkich może mieć wymiar szczególny" - tłumaczył Duda w rozmowie z Interią.

Jan Maria Rokita bez szans. PiS stawia na Piotra Wawrzyka

Jednak, jak słyszymy, propozycja prezydenta nie ma większych szans na realizację. Według naszych rozmów w obozie rządzącym Andrzej Duda nie konsultował swojej propozycji z PiS.

d38wc1s

"Zgłoszonym przez nad kandydatem jest Piotr Wawrzyk [obecnie poseł PiS i wiceszef MSZ - przyp. red.]" - napisała Wirtualnej Polsce rzeczniczka PiS, poseł Ania Czerwińska, gdy zapytaliśmy ją, jak PiS odnosi się do propozycji głowy państwa.

Inny polityk PiS uciął: - Nie rozmawiamy o innych kandydaturach.

Jeden z ważnych polityków PO - dobrze znający niedoszłego "premiera z Krakowa" - z kolei napisał nam, że poparcie kandydatury Rokity przez największą partię opozycyjną nie wchodzi w grę. "To jakaś wrzutka Pałacu, byleby o tym rozmawiać. A nie ma o czym rozmawiać" - usłyszeliśmy.

Inny z polityków PO jednak - Bogusław Sonik, konserwatysta z Krakowa - powiedział portalowi wPolityce.pl: - To dobra kandydatura. Jestem usatysfakcjonowany z tej propozycji.

d38wc1s

Jak dodaje Sonik, Rokita "spełnia warunki, jest prawnikiem, ma duże doświadczenie polityczne". Krakowski poseł jednocześnie przyznaje jednak, że trudno spodziewać się poparcia władz PO dla Rokity.

Poparcie dla propozycji prezydenta wyraziła za to Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry. "Warta uwagi propozycja prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli Jan Maria Rokita zgodzi się kandydować na Rzecznika Praw Obywatelskich, a większość koalicyjna byłaby gotowa go poprzeć, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry zagłosuje za jego kandydaturą" - napisał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

W podobnym tonie odnosi się do tej sprawy Porozumienie Jarosława Gowina. "Jeśli Jan Rokita zostałby wyłoniony podczas konsultacji w ramach Zjednoczonej Prawicy, to Porozumienie także by go poparło" - napisał Wirtualnej Polsce rzecznik formacji Gowina Jan Strzeżek.

d38wc1s

Sam Jan Maria Rokita był w środę nieuchwytny.

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich wciąż niewybrany

Impas w sprawie wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich trwa. We wrześniu upłynęła 5-letnia kadencja Adama Bodnara, który - zgodnie z ustawą - pozostaje na stanowisku do czasu powołania następcy.

Sejm kilkukrotnie nie zdołał w ostatnim czasie wybrać nowego RPO. Kandydatem Koalicji Obywatelskiej i Lewicy jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, PSL i Konfederacji zaś - Robert Gwiazdowski. PiS stawia na Piotra Wawrzyka.

Kinga Duda doradza ojcu. Błażej Spychalski o roli córki prezydenta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d38wc1s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38wc1s
Więcej tematów