Trwa ładowanie...
d4l23hd

Jan Paweł II na monecie kolekcjonerskiej NBP

NBP, z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, wprowadził do obiegu trzy nowe monety kolekcjonerskie - jedną złotą o nominale 500 zł i dwie srebrne o nominale 10 zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Paweł II pojawił się na trzech monetach kolekcjonerskich NBP. Wyemitowano je z okazji 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego
Jan Paweł II pojawił się na trzech monetach kolekcjonerskich NBP. Wyemitowano je z okazji 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego
d4l23hd

Jan Paweł II na trzech nowych monetach kolekcjonerskich NBP

Narodowy Bank Polski, w czwartek 14 maja 2020, wprowadził do obiegu trzy monety kolekcjonerskie z wizerunkiem Jana Pawła II. Zostały one przygotowane, by uczcić - przypadającą na 18 maja - 100. rocznicę urodzin papieża Polaka.

Trzy monety kolekcjonerskie NBP z Janem Pawłem II

NBP wyemitował 14 maja trzy monety kolekcjonerskie, przedstawiające Jana Pawła II. Jedna z nich, o nominale 500 zł, jest złota, natomiast dwie pozostałe - o nominale 10 zł - srebrne.

d4l23hd

Złota moneta NBP z Janem Pawłem II

"Na awersie złotej monety umieszczono fragment obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, natomiast na rewersie monety został przedstawiony Święty Jan Paweł II modlący się przy chrzcielnicy w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach" - informuje biuro prasowe NBP.

Złota moneta z Janem Pawłem II o nominale 500 zł zostanie wyemitowana przez NBP w nakładzie do 966 sztuk. Jak podaje Narodowy Bank Polski, jej cena wynosi 18 500 zł brutto.

Srebrna moneta NBP z Janem Pawłem II

Srebrne monety z Janem Pawłem II, które przygotował NBP, są dwie.

d4l23hd

Na awersie pierwszej srebrnej monety (z wysokim reliefem), która ma nominał 10 zł, widać fasadę Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach oraz zegar słoneczny, który znajduje się na ścianie wadowickiego kościoła. Na zegarze jest napis: „CZAS UCIEKA WIECZNOŚĆ CZEKA”. Z kolei na rewersie srebrnej monety został przedstawiony Święty Jan Paweł II z pastorałem.

Druga srebrna moneta, o nominale również 10 zł, wyemitowana przez NBP jest nieco inna. Na awersie znajduje się fragment obrazu Jana Kossaka "Cud nad Wisłą", natomiast na rewersie - Święty Jan Paweł II oraz wizerunek chrzcielnicy znajdującej się w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Jak podaje Skarbnica Narodowa, ceny srebrnych monet z Janem Pawłem II wynoszą odpowiednio 200 zł (za tę z wysokim reliefem) i 140 zł. Pierwsza zostanie wyemitowana w nakładzie do 12 000 sztuk, natomiast druga w nakładzie do 16 000 sztuk.

Gdzie można kupić monety kolekcjonerskie NBP z Janem Pawłem II?

NBP podaje, że monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

d4l23hd

Zobacz też: Wybory 2020. Nie będzie wymiany Roberta Biedronia. Polityk Lewicy tłumaczy, z czego wynikają spadki w sondażach

d4l23hd

Podziel się opinią

Share

d4l23hd

d4l23hd
Więcej tematów