Jan Olszewski: to była próba budowy państwa obywatelskiego
W 23. rocznicę obalenia rządu Jana Olszewskiego "Gazeta Polska Codziennie" rozmawia z byłym premierem o okolicznościach powstania, celach, dokonaniach i przyczynach upadku jego gabinetu.
- To była pierwsza próba odwrócenia biegu historii Polski, który został zdeterminowany założeniami ludzi, mających w latach 80. ub. wieku pełną świadomość, że ustroju komunistycznego nie da się utrzymać w takiej formie, w jakiej dotychczas występował - mówi Olszewski.
Założenia te, jak ocenia polityk, zostały wypracowane przez ośrodki związane ze służbami specjalnymi PRL-u, partią i niektórymi środowiskami intelektualnymi. Musimy sobie wyraźnie powiedzieć, że tzw. plan Balcerowicza w swoich podstawowych założeniach powstawał właśnie wtedy i był następnie realizowany.
- Z naszej strony była to pierwsza próba odwrócenia tej sytuacji. Próba zapobieżenia budowaniu państwa oligarchicznego na zrębach PRL. Próba podjęcia dzieła budowy demokratycznego państwa obywatelskiego. Próba, w moim przekonaniu, już w tamtym momencie spóźniona co najmniej o dwa lata. W związku z tym mająca minimalne szanse na realizację - mówi Olszewski.
Jak podkreśla, trzeba ją było jednak podjąć. - Druga okazja nastała dopiero 15 lat później, a trzecią z kolei mamy właśnie dzisiaj - ocenia były szef rządu.