Trwa ładowanie...

James Bond istniał naprawdę? IPN opublikował dokumenty. "Interesował się niewiastami"

James Bond przyjechał do Polski - tak wynika z odtajnionych dokumentów polskiego IPN. Brytyjczyk miał "interesować się niewiastami", a jego celem było zbadanie wojskowych obiektów.

Share
James Bond istniał naprawdę? IPN publikuje dokumenty
James Bond istniał naprawdę? IPN publikuje dokumentyŹródło: IPN
d2y60yr

Wydawać by się mogło się, że James Bond to fikcyjny bohater z serii o agencie 007, który szpiegował dla brytyjskiej Secret Intelligence Service (MI6). Jednak dokumenty z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej wskazują na to, że Bond mógł istnieć naprawdę. Co więcej, pojawił się z wizytą w Polsce.

James Bond w Warszawie? IPN pokazuje dokumenty

Jak wynika z odtajnionych akt, James Bond przyjechał do Polski 18 lutego 1964 r. jako "sekretarz-archiwista attachatu wojskowego ambasady brytyjskiej".

Wizyta obcokrajowca w Polsce nie uszła uwadze funkcjonariuszom z Departamentu II Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmującego się kontrwywiadem. Założono sprawę operacyjnej obserwacji o kryptonimie "Samek", a sam Bond został poddany ścisłej inwigilacji.

Ostry spór w koalicji. O co poszło? Minister wytyka błędy PiS

Jak wynika ze zebranych informacji, Bond był rozmowny, lecz bardzo ostrożny i "interesował się niewiastami". Nie stwierdzono, by kontaktował się z obywatelami polskimi. W październiku i listopadzie 1964 r. wyjeżdżał z dwoma pracownikami attachatu do województw białostockiego i olsztyńskiego, by "penetrować obiekty wojskowe".

d2y60yr

Jego misja nie trwała długo: 21 stycznia 1965 r. James Bond opuścił terytorium PRL. "Po jego pobycie pozostały karty ewidencyjne i szczątkowe dokumenty dotyczące sprawy operacyjnej obserwacji" - podaje IPN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2y60yr

Podziel się opinią

Share
d2y60yr
d2y60yr
Więcej tematów