Jakie studia ukończył Adam Niedzielski? Wykształcenie ministra może zaskoczyć
W 2020 roku Adam Niedzielski objął funkcję ministra zdrowia po Łukasz Szumowskim. Niedzielski jest głównie kojarzony z walką z koronawirusem, której epidemia wybuchła w Polsce ponad rok temu. Tymczasem jego wykształcenie może niektórych zaskoczyć.
W latach 1992-1997 Niedzielski był studentem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył tam ekonomię, a także metody ilościowe i systemy informacyjne.
W 2003 roku obecny minister zdrowia uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Przyczyniła się do tego rozprawa zatytułowana "Kapitał ludzki a polityka fiskalna. System międzypokoleniowego finansowania edukacji z udziałem państwa".
Jacek Dehnel: Chcę wrócić, ale do lepszej Polski
Na swoim koncie ma różne szkolenia i kursy z zakresu finansów publicznych oraz zarządzania organizowane przez m.in. Harvard Kennedy School i IESE Business School Adam Niedzielski specjalizował się w zakresie zarządzania finansami, oraz zarządzania strategicznego. Niedzielski jest również autorem publikacji i raportów (w tym dla OECD), w których opisuje kwestie związane z administracją publiczną i finansami publicznymi.
Ministerstwo Finansów, Sprawiedliwości, ZUS. Pokaźne CV Adama Niedzielskiego
W przeszłości Adam Niedzielski był związany m.in. z Ministerstwem Finansów, gdzie pracował np. w Departamencie Polityki Finansowej i Analiz. Obecny szef resortu zdrowia zajmował się wówczas kwestiami dotyczącymi analizy makroekonomicznej i długu publicznego.
Niedzielski może wpisać sobie w CV funkcję doradcy ekonomicznego w Najwyższej Izbie Kontroli, oraz zatrudnienie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie był dyrektorem Departamentu Finansów Zakładu oraz Departamentu Kontrolingu. Był również dyrektorem Departamentu Strategii i Deregulacji (potem Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich) w Ministerstwie Sprawiedliwości.
12 lipca 2018 roku Niedzielski został powołany na stanowisko zastępcy prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw operacyjnych. Rok później minister Szumowski powierzył mu pełnienie obowiązków prezesa NFZ. Po paru miesiącach został prezesem NFZ.
Przełomowy okazał się rok 2020, gdy premier Mateusz Morawiecki wskazał go na kandydata na funkcję ministra zdrowia.