Trwa ładowanie...
d3or4jf

Jaki ojciec... takie IQ dziecka

Dzieci, którym ojcowie poświęcają dużo czasu
i uwagi, mają wyższe IQ i szybciej osiągają sukcesy w dorosłym
życiu - pisze "New Scientist".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jaki ojciec... takie IQ dziecka
(Jupiterimages)
d3or4jf

Badania przeprowadzone przez psychologów z brytyjskiego University of Newcastle wykazały, że jedenastolatki, którym ojcowie poświęcali dużo czasu miały o kilka punktów wyższe IQ niż dzieci, których ojcowie byli mniej zaangażowani. Okazało się też, że im lepiej wykształceni są ojcowie, tym więcej czasu przeznaczają na kontakt z dziećmi.

- Nie chodzi tu o samą obecność, lecz o to, jakim jest się ojcem - mówi psycholog Daniel Nettle, który analizował dane na temat 10 000 dzieci zgromadzone na przestrzeni 50 lat.

Analiza ta opierała się na informacjach dostarczonych przez National Child Development Study. Jest to zbiór danych o Brytyjczykach urodzonych między 3 a 9 marca 1958 roku. W latach 60. i 70. poproszono matki, by określiły stopień zaangażowania ojców w wychowanie dziecka. Zarówno to, jak i późniejsze badania brały pod uwagę inteligencję, dochód i wykształcenie.

Zaobserwowano jednak, że różnice między dziećmi zanikały z wiekiem. W wieku 42 lat zarówno osoby wychowywane przez "wzorowych" ojców jak i przez ojców mniej aktywnych wykazywały podobną mobilność społeczną.

d3or4jf

Podziel się opinią

Share
d3or4jf
d3or4jf
Więcej tematów