Szykuje się zima stulecia? Synoptycy mają pierwsze prognozy
Choć astronomiczne lato nie dobiegło jeszcze końca, eksperci amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu przedstawili już wstępne prognozy na zimę. Ich zdaniem w miesiącach zimowych na pogodę w Europie - a więc i w Polsce - będzie wpływać zjawisko El Nino. Co to oznacza? Jakiej zimy należy spodziewać się w tym roku?
Jak ogłosili synoptycy amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), w kolejnych miesiącach na pogodę na świecie wpływać będzie zjawisko, znane jako El Nino. Eksperci mówią o nim, gdy temperatura na powierzchni wody Oceanu Spokojnego jest ponadprzeciętnie wysoka. Jak wynika z wyliczeń ekspertów, jego maksimum ma przypaść na miesiące zimowe. Jaki wpływ będzie to miało na pogodę w Polsce w zimie?
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Pogoda na zimę 2023/2024. Na co wskazują prognozy?
Jak wskazali eksperci Centrum Prognozowania Klimatu, El Nino może wpływać na warunki pogodowe w sezonie od grudnia 2023 do lutego 2024 roku. Ze względu na cykliczność zjawiska, synoptycy przewidują, że zima w Europie będzie charakteryzowała się temperaturami przewyższającymi normy na południu oraz wschodzie kontynentu, oraz niższymi, na zachodzie oraz północy. Ponadto tegoroczna zima w południowej i środkowej części Europy - więc także w Polsce - może obfitować w opady.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prognoza pogody na zimę. Tak będzie w Polsce
Potwierdzenie amerykańskich prognoz przedstawiają eksperymentalne prognozy długoterminowe, opracowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak wynika z opracowanych map, na początku zimy, w grudniu, w całej Polsce suma opadów najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej.
Zdaniem IMGW temperatura powietrza ma mieścić się w zakresie norm wieloletnich - synoptycy nie wykluczają jednak możliwości wystąpienia okresów silnych mrozów, które będą spowodowane napływem chłodnego, północnego powietrza.
Eksperymentalne prognozy na zimę 2023/2024
"Patrząc na prognozę temperatury powierzchni w Europie, widzimy, że temperatury na całym kontynencie są w większości powyżej normy. Ale nad północno-wschodnimi częściami kontynentu widać strefę neutralną" - informuje Service Weather Europe.
Jak informują eksperci, w przypadku prognoz długoterminowych nie jest możliwe przedstawienie bardziej szczegółowych danych.
"Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość" - informują eksperci Centrum Modelowania Meteorologicznego.
"Prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - dodają.