Trwa ładowanie...
d1s6pb0

Jak zdobyć zaświadczenie o prawie do głosowania przed drugą turą wyborów?

Kto może uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania przed druga turą wyborów prezydenckich 2020? Do kiedy jest czas na odebranie zaświadczenia? Czy zaświadczenie uzyskane przed pierwszą turą jest ważne również podczas drugiej tury? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zaświadczenie o prawie do głosowania przed drugą turą wyborów 2020
Zaświadczenie o prawie do głosowania przed drugą turą wyborów 2020 (Getty Images)
d1s6pb0

W jaki sposób można uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania? Jak głosować w drugiej turze poza miejscem zamieszkania?

W niedzielę 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich 2020. Zmierzą się w niej: obecny prezydent Andrzej Duda i kandydat opozycji Rafał Trzaskowski.

Osoby, które w drugiej turze wyborów 2020 zamierzają głosować poza miejscem zamieszkania, muszą uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Może je wydać tylko gmina, w której wyborca jest w spisie wyborców. Zaświadczenie o prawie do głosowania trzeba odbierać do 10 lipca osobiście za pokwitowaniem lub za pośrednictwem upoważnionej osoby.

d1s6pb0

Zaświadczenie o prawie do głosowania umożliwia głosowanie poza miejscem zamieszkania. Wybory 2020

Każdy, kto ma pełne prawa wyborcze i ukończone 18 lat, może głosować poza miejscem zamieszkania, jeśli np. wyjeżdża na wakacje, na delegację itd.

Prawo do głosowania poza miejscem zamieszkania przysługuje każdemu wyborcy, który przed wyborami prezydenckimi 2020 dopełni potrzebnych formalności. Głosować poza miejscem zamieszkania mogą m.in. osoby, które jeszcze przed pierwszą turą wyborów dopisały się do spisu wyborców w gminie, w której przebywają w czasie trwania wyborów (pierwsza i druga tura). Głosować poza miejscem zamieszkania mogą także osoby, które otrzymały zaświadczenie o prawie do głosowania.

Zaświadczenie o prawie do głosowania. Wybory 2020, druga tura

Zaświadczenie o prawie do głosowania uprawnia do głosowania w dowolnym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Jest to ważny dokument, którego nie możemy zgubić. Jeśli stracilibyśmy zaświadczenie (zgubili, zniszczyli, zostało nam ukradzione), nie otrzymamy go po raz kolejny. Urząd nie wyda nam ponownie zaświadczenia o prawie do głosowania, więc nie będziemy mogli oddać głosu w drugiej turze wyborów 2020 w żadnym lokalu wyborczym, nawet w miejscu zamieszkania. W momencie, kiedy otrzymujemy zaświadczenie o prawie do głosowania, automatycznie zostajemy bowiem skreśleni z listy wyborców w swojej gminie.

d1s6pb0

Uwaga! Kiedy nie musisz odbierać zaświadczenia o prawie do głosowania

Jeśli ktoś uzyskał zaświadczenie o prawie do głosowania przed pierwszą turą wyborów prezydenckich 2020, które uprawnia go do głosowania w drugiej turze, nie musi teraz ponownie składać wniosku i odbierać nowego zaświadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1s6pb0

Podziel się opinią

Share

d1s6pb0

d1s6pb0
Więcej tematów