Trwa ładowanie...

Jak założyć Profil Zaufany online lub w punkcie? Gdzie można z niego skorzystać?

Profil Zaufany to jeden ze sposobów na załatwienie wielu urzędowych spraw bez wychodzenia z domu. Dzięki internetowemu potwierdzeniu danych można m.in. wypełnić PIT lub przesłać dokumenty do ZUS-u.

Share
Jak założyć Profil Zaufany online lub w punkcie? Gdzie można z niego skorzystać?
Źródło: Pixabay
d7uiesb

Profil Zaufany to nic innego jak potwierdzony zestaw danych, który identyfikuje jego posiadacza. Dane, które zawiera Profil Zaufany to imię i nazwisko, data urodzenia i numer PESEL.

Profilu Zaufanego używa się do załatwienia wielu formalności. Dzięki niemu możemy np. logować się do systemu Twój e-PIT, gdzie czeka na nas rozliczenie podatku dochodowego. Dzięki Profilowi Zaufanemu sprawdzimy również liczbę posiadanych punktów karnych.

Jak założyć Profil Zaufany przez internet?

Profil Zaufany można założyć na kilka sposobów. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy może posiadać swój Profil Zaufany. Prawo do jego założenia nie przysługuje osobom poniżej 13. roku życia, a także osobom ubezwłasnowolnionym.

Najłatwiejszym sposobem na założenie Profilu Zaufanego jest skorzystanie z bankowości internetowej. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto bankowe i znajdziesz tam opcję założenia Profilu Zaufanego. Nie będziesz musiał potwierdzać swoich danych, ponieważ zrobił to za Ciebie bank w momencie otwarcia rachunku bankowego. Uwaga, ta metoda nie jest dostępna we wszystkich bankach. Z tego rozwiązania mogą skorzystać klienci poniższych banków:

 • usługi bankowe T-Mobile
 • PKO BP
 • Inteligo
 • Santander
 • Pekao S.A. *mBank
 • ING
 • Envelo
 • Millenium
 • Alior Bank
d7uiesb

Jak założyć Profil Zaufany Za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną

W tym Przypadku do założenia Profilu Zaufanego będziesz potrzebować kilku rzeczy. Oprócz nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną będzie to specjalny czytnik (tzw. czytnik NFC) oraz oprogramowanie e-dowodu, o którym więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem.

Żeby założyć Profil Zaufany tą metodą, musisz wejść na stronę pz.gov.pl, kliknąć zarejestruj się i wybrać opcję e-dowód. Następnie postępuj z instrukcją wyświetlaną na ekranie.

Załóż Profil Zaufany za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Żeby założyć Profil Zaufany, tym sposobem będziesz potrzebować oprogramowania PZ Signer. Następnie postępuj zgodnie z krokami opisanymi przez rząd:

 1. Wejdź na stronę profilu zaufanego.
 2. Kliknij Zarejestruj się.
 3. Wypełnij formularz (zapamiętaj identyfkkator użytkownika i hasło)
 4. Kliknij Zarejestruj się.
 5. Wyświetli się komunikat z prośbą o wpisanie kodu autoryzacyjnego. Wpisz kod.
 6. Wyświetli się kolejny komunikat, który potwierdzi, że twój wniosek o profil zaufany został pomyślnie złożony. Pojawią się 2 opcje do wyboru: Wyświetl listę punktów potwierdzających oraz Potwierdź wniosek certyfikatem kwalifikowanym. Koniecznie wybierz opcję potwierdzenia certyfikatem kwalifikowanym.
 7. Uruchom aplikację PZ Signer.
 8. Kliknij Rozpocznij proces podpisu.
 9. Kliknij Przejdź do podpisu (okienko Krok 4 w aplikacji). Poczekaj, aż pojawi się możliwość wyboru/wskazania certyfikatu kwalifikowanego (Krok 5).
 10. Kliknij Podpisz dokument (Krok 6).
 11. W nowym oknie wprowadź PIN.
 12. Potwierdź wykonanie kroków w aplikacji PZ Singer (Krok 7).
 13. Wrócisz do przeglądarki internetowej. Kliknij Potwierdź wykonanie kroków.

Jak założyć Profil Zaufany w punkcie?

Jeżeli nie możesz skorzystać z żadnej z opcji przedstawionych powyżej, dane do swojego Profilu Zaufanego możesz potwierdzić również w punkcie stacjonarnym.

Żeby to zrobić, wejdź na stronę pz.gov.pl i przejdź do zakładki Zarejestruj się. Tam wybierz opcję Formularz online i postępuj zgodnie z instrukcjami podawanymi na ekranie. Swoje dane będziesz musiał potwierdzić w punkcie, który wybierzesz z dostępnej listy.

d7uiesb

Podziel się opinią

Share
d7uiesb
d7uiesb
Więcej tematów