ŚwiatJak w brazylijskim serialu. Impeachment dla prezydent Dilmy Rousseff

Jak w brazylijskim serialu. Impeachment dla prezydent Dilmy Rousseff

• Przewodniczący Senatu Brazylii Renan Calheiros odrzucił decyzję szefa izby niższej parlamentu Waldira Maranhao o anulowaniu procedury impeachment dla prezydent Dilmy Rousseff
• Uznał, że argument, iż była ona "podjęta w niewłaściwym momencie" nie jest słuszny i zarządził kontynuację prac

Jak w brazylijskim serialu. Impeachment dla prezydent Dilmy Rousseff
Źródło zdjęć: © AFP | Claudio Reyes

- Żadna autorytarna decyzja nie może być stawiana wyżej niż decyzja podjęta w sposób kolegialny - oświadczył Calheiros w poniedziałek wieczorem podczas posiedzenia Senatu.

Odniósł się tym samym do ważności głosowania 17 kwietnia, w którym deputowani większością głosów (367 na 513) poparli ideę impeachmentu dla Rousseff.

Ważność tego głosowania została podważona w poniedziałek przez p.o. przewodniczącego izby niższej parlamentu Waldira Maranhao. Ocenił on, że kwietniowe głosowanie w Izbie Deputowanych stanowiło "wstępny osąd" lewicowej pani prezydent i "naruszyło jej prawo do pełnej obrony". "Anulowałem sesję plenarną Izby Deputowanych z 15, 16 i 17 kwietnia, aby w celu podjęcia obrad w tej sprawie zwołana została kolejna sesja" - oświadczył.

Deklaracja Maranhao wywołała burzę i ożywiła spekulacje, że zaplanowane na środę głosowanie Senatu ws. impeachment dla Rousseff zostanie odroczone.

- Nie mam zamiaru uczestniczyć w takim naigrawaniu się z zasad demokracji - powiedział przewodniczący Senatu Renan Calheiros. Podkreślił, że odroczenie głosowania w Senacie byłoby dla niego "osobistą kompromitacją".

W swym wystąpieniu podczas burzliwego posiedzenia zaznaczył, że ostateczna decyzja w sprawie zawieszenia głosowania nad rozpoczęciem procedury impeachment mogłaby być podjęta wyłącznie przez Sąd Najwyższy.

- Tak długo, jak nie zostanie ona wydana, prace nad przygotowaniami do środowego głosowania w Senacie będą kontynuowane - podkreślił.

Przyznał, że ostateczna decyzja należy do senatorów. Senat - mimo sprzeciwu reprezentantów lewej strony brazylijskiej sceny politycznej - przychylił się ostatecznie do argumentacji Calheirosa i poparł jego decyzję.

Wszelkie spekulacje na temat potencjalnych skutków decyzji Maranhao zostały tym samy ucięte - pisze w komentarzu agencja AFP. W jej ocenie dzisiejsze zamieszanie wywołane jego "niewczesnym" oświadczeniem "pod wieloma względami przypominało brazylijskie seriale".

Zgodnie z planem Senat Brazylii będzie głosować nad wszczęciem procedury impeachment wobec urzędującej prezydent Dilmy Rousseff w środę.

Jeśli liczący 81 członków Senat zwykłą większością głosów zdecyduje o rozpoczęciu procesu impeachmentu, Rousseff na 180 dni zostałaby odsunięta z urzędu. W tym czasie zastąpiłby ją jej obecny przeciwnik polityczny, wiceprezydent Michel Temer, lider centrowej Partii Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB), który zerwał w marcu sojusz z obozem prezydenckim.

Prezydent Brazylii jest oskarżana o "zbrodnię nieodpowiedzialności", czemu sama pani prezydent zaprzecza, utrzymując, że trwa "parlamentarny zamach stanu".

Szefowej państwa zarzuca się "upiększanie danych" o stanie finansów państwa w latach 2014-15 i łamanie reguł prawnych dysponowania majątkiem publicznym. Administracja pani prezydent miała to czynić m.in. w celu kontynuowania programów socjalnych rządu przy gwałtownie pogarszającej się koniunkturze gospodarczej.

Maranhao, dotychczasowy wiceszef Izby Deputowanych, w ubiegły czwartek stanął na jej czele, gdyż dotychczasowy przewodniczący Eduardo Cunha został zawieszony w funkcjach za utrudnianie śledztwa w sprawie korupcji w koncernie naftowym Petrobras. Poniedziałkowa decyzja jest pierwszą podjętą przed Maranhao po zastąpieniu Cunhi.

17 kwietnia Maranhao, deputowany Parti Pracujących (PT), który według AFP również jest podejrzewany o łapówkarstwo w państwowym gigancie, głosował przeciwko odsunięciu Rousseff od władzy, tłumacząc, że zrobił to "w obronie demokracji".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)