ŚwiatJak uratować skórę w Nowym Jorku?

Jak uratować skórę w Nowym Jorku?

Zarząd Miejski Nowego Jorku wydał
krótki podręcznik dla mieszkańców miasta dotkniętego tragedią z 11
września 2001 r., zawierający rady, jak mają ratować życie w
sytuacji rozmaitych zagrożeń, od awarii przewodów gazowych po atak
bombowy.

Książeczka, która "wśród wielu nadzwyczajnych sytuacji, w jakich mogą się znaleźć nowojorczycy" wymienia zagrożenie radioaktywne i trzęsienie ziemi, ma w założeniu wzmóc poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Nowego Jorku. Jednak rady, których udziela, mogą niejednego przyprawić o dreszcz grozy.

W przypadku trzęsienia ziemi broszurka zaleca mieszkańcom miasta, które w dużej części składa się z drapaczy chmur: "rzucić się na ziemię", "położyć się pod solidnym meblem blisko ściany wewnętrznej" lub "przywrzeć do najcięższego mebla i trzymając się go poruszać się wraz z nim".

Jeśli odbierzesz telefon z groźbą podłożenia bomby - radzi broszura - "staraj się jak najdłużej rozmawiać z terrorystą i zadać mu jak najwięcej pytań", w rodzaju, kiedy bomba wybuchnie, gdzie ją umieścił, jak została zbudowana, skąd dzwoni i jakimi kierował się motywami. Autorzy wykazują wielką wiarę w zimną krew obywatela, któremu grożą właśnie bombą.

Autorzy radzą także każdemu nowojorczykowi, aby na wszelki wypadek miał zawsze pod ręką walizeczkę z najniezbędniejszymi rzeczami, takimi jak kopie najważniejszych dokumentów, zapasowy komplet kluczyków do samochodu i do mieszkania, karty kredytowe, pieniądze, wodę pitną i zapas trwałej żywności co najmniej na tydzień oraz latarkę, radio na baterie i lekarstwa.

Jeśli masz ulubionego zwierzaka - zaleca broszura - przygotuj walizeczkę również dla niego, aby móc go oddać do schroniska, ponieważ w przypadku sytuacji nadzwyczajnych zwierzęta nie są akceptowane w przepełnionych hotelach.

Podręcznik jest owocem skoordynowanej pracy 20 resortów rządowych i organizacji prywatnych, a wydany został w siedmiu językach: angielskim, hiszpańskim, arabskim, koreańskim, rosyjskim, kreolskim-haitańskim oraz chińskim uproszczonym i chińskim tradycyjnym.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)