Trwa ładowanie...
d8fj1ty
22-02-2010 14:12

Jak uczelnie łapią przyszłych studentów

- W ostatnich latach systematycznie spada liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Uczelnie szukają więc ciekawych, unikatowych kierunków, które mogłyby przyciągnąć młodych ludzi - stwierdza Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.

d8fj1ty
d8fj1ty

Lubelskie uczelnie co roku starają się otwierać nowe kierunki studiów, które albo są lepiej dostosowane do współczesnego rynku pracy lub są unikatowe w skali kraju. Podobnie będzie w roku akademickim 2010/11.

- Na pewno będziemy mieli bardzo bogatą ofertę. Dla przykładu, kierunek transport ze specjalnością transport żywności jest obecnie realizowany tylko w Poznaniu - stwierdza Krzysztof Stankiewicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego. Pozostałe uczelnie również szukają nowych rozwiązań a nawet zaczynają ze sobą współpracować. Przykładem jest Politechnika Lubelska i Uniwersytet Medyczny, które wspólnie planują uruchomić kierunek inżynieria biomedyczna.

Kompleksową informację na temat rekrutacji, kandydaci mogą zdobyć w czasie dni otwartych poszczególnych uczelni. Ostatnio organizowała je PL, a najbliższe odbędą się 19 marca w UMCS.

Nowe kierunki studiów na lubelskich uczelniach

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej planuje uruchomić dwa nowe licencjackie kierunki. Pierwszy to etnologia na Wydziale Humanistycznym. Miejsc jest 30, a zapisywać można się już od 1 marca. Planowane jest też utworzenie kierunku studia wschodnioeuropejskie. Będzie to jednym z tematów najbliższej rady Senatu.

d8fj1ty

Uniwersytet Przyrodniczy w nowym roku akademickim otworzy cztery nowe kierunki: gospodarkę przestrzenną, geodezję i kartografię oraz transport, ze specjalizacją transport żywności, na Wydziale Inżynierii Produkcji, a także dietetykę na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii. Na każdym kierunku będzie ok. 60 wolnych miejsc.

Katolicki Uniwersytet Lubelski stawia na unikatowe, autorskie kierunki. Od października będzie można się kształcić w takim kierunku jak: retoryka stosowana, przyrodoznawstwo i filozofia przyrody oraz mediteranistyka. Standardy i program tych studiów zostały w całości opracowane przez KUL. Limity przyjęć na nowe kierunki zostaną ustalone na marcowym zebraniu Senatu uczelni.

Uniwersytet Medyczny w nowym roku akademickim otworzy kierunek dietetyka na Wydziale Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu. Wolnych miejsc będzie po 30 na studia stacjonarne i zaoczne.

Politechnika Lubelska planuje uruchomić kierunek transport na Wydziale Mechanicznym oraz inżynierię biomedyczną. Ten drugi, uczelnia chce realizować we współpracy z UM.

d8fj1ty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8fj1ty
Więcej tematów