Trwa ładowanie...

Jak SB i KGB szukały skarbu rosyjskich carów...

Przez cały okres PRL Służba Bezpieczeństwa oraz KGB prowadziły operację mająca na celu odkrycie miejsca, w którym ukryto Bursztynową Komnatę - rosyjski skarb zrabowany przez hitlerowców podczas drugiej wojny światowej. Potwierdzają to odtajnione przez IPN akta personalne zbrodniarza wojennego Ericha Kocha, do których dotarła "Rzeczpospolita".

Jak SB i KGB szukały skarbu rosyjskich carów...Źródło: AFP
d3hur9y
d3hur9y

Erich Koch został wydany Polsce w 1950 roku. Za zbrodnie wojenne został skazany na śmierć. Wyroku jednak nigdy nie wykonano. Z akt IPN-u wynika, że Koch uniknął stryczka ze względu na wiedzę o Bursztynowej Komnacie.

W 1964 roku na zlecenie KGB, rosyjski naukowiec Dimitrij Olderogge odwiedził Kocha w więzieniu. Pomieszczenie, w którym rozmawiali zostało naszpikowane mikrofonami. Erich Koch deklarował, że pomoże Sowietom w odnalezieniu komnaty. Sugerował, że nigdy nie opuściła ona Królewca i może znajdować się w jednym z tamtejszych bunkrów.

Koch zmarł w więzieniu w Barczewie w 1986 roku w wieku 90 lat. Bursztynowej Komnaty nigdy nie odnaleziono.

d3hur9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hur9y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj