Trwa ładowanie...

Jak poświęcić pokarmy w domu? Ksiądz tłumaczy

Rozpoczynają się najważniejsze święta chrześcijańskie. Ze względu na restrykcje dotyczące liczby wiernych w kościołach, święcenie pokarmów będzie w tym roku utrudnione. Duchowni tłumaczą, jak można zrobić to w domu.

Jak poświęcić pokarmy w domu? Ksiądz tłumaczyJak poświęcić pokarmy w domu? Ksiądz tłumaczyŹródło: EASTNEWS, fot: Marek BAZAK
d2qty8i
d2qty8i

- Rekomendacje dotyczące święcenia pokarmów są uzależnione od decyzji konkretnego proboszcza, który jest najbardziej kompetentny jeśli chodzi o daną organizację. Może odbyć się zarówno w świątyni, jak i poza nią, z zachowaniem wszystkim wymaganych obostrzeń – mówi rzecznik gdańskiej kurii, ks. kanonik dr Maciej Kwiecień.

Zdaniem księdza, wierni mogą też zdecydować się na święcenie pokarmów w domu. W tym celu należy odmówić modlitwę przy świątecznym stole, przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Rekomendacje proboszczów w praktyce

- Pod kościołem jest dużo miejsca, chętne osoby powinny zmieścić się na placu. Wszyscy, którzy zdecydują się jednak na poświęcenie pokarmów w domu, znajdą treść modlitwy na stronie Konferencji Episkopatu Polski – mówi ks. Dariusz Drężek, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piszu (woj. warmińsko-mazurskie).

Jak dodaje rzecznik gdańskiej kurii, nie można oceniać, która modlitwa będzie miała większą wartość. Najważniejsze, aby w ogóle się odbyła.

d2qty8i

Święcenie pokarmów w domu - treść modlitwy

Zgodnie z rekomendacjami Konferencji Episkopatu Polski, domowe święcenie pokarmów powinno odbywać się w następujący sposób:

"Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

d2qty8i

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was".

Albo:

"Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

d2qty8i

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

d2qty8i

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

d2qty8i

Wszyscy: Amen."

Tarcza antykryzysowa. Będzie pomoc dla Warmii i Mazur? Konkretna odpowiedź

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qty8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qty8i
Więcej tematów