ŚwiatJak Polska może pomóc USA?

Jak Polska może pomóc USA?

W czasie zakończonej w środę wizyty w
USA szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marek Siwiec przedstawił
administracji amerykańskiej listę proponowanych przez Polskę
sposobów jej udziału w wojnie z terroryzmem.

25.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Amerykanie mogą teraz wybierać, ale na razie nie zgłosili żadnego konkretnego zapotrzebowania - powiedział minister Siwiec polskim korespondentom po spotkaniu w środę z doradczynią prezydenta Busha do spraw bezpieczeństwa narodowego, Condoleezzą Rice.

Siwiec zapoznał także amerykańskich rozmowców z propozycją prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, zorganizowania w Warszawie 6 listopada, regionalnej konferencji poświeconej walce z terroryzmem.

Nieoficjalne źródła w Waszyngtonie wspominają, że stronie amerykańskiej zależy najbardziej na wkładzie polskiego wywiadu do wojny. Minister Siwiec nie chciał tego potwierdzić, chociaż spotkał się z dyrektorem CIA, George'em Tenetem.

Nie potwierdził także przypuszczeń, że Polska oferuje m.in. usługi swojej jednostki antyterrorystycznej GROM, mającej dobrą opinię w USA (uczestniczyła m.in. w interwencji wojskowej na Haiti w 1994 roku).

Poproszony o skomentowanie wniosku o odwołanie szefa UOP, pułkownika Nowka - w świetle doniesień, że prezydent Kwaśniewski jest przeciwny obecnie reorganizacji służb specjalnych minister Siwiec odpowiedział:

Prezydent Kwaśniewski mówił, że dla naszej wiarygodności sojuszniczej potrzebne jest sprawne działanie służb specjalnych. Uważa też, że wszelkie zmiany w strukturze służb specjalnych nie mogą wpływać na ich skuteczność. Zapewnienie, że tak się właśnie stanie, przedstawiłem panu Tenetowi. Natomiast jeśli premier stwierdza, że szef UOP nie współpracuje w realizacji zadań, które premier stawia, ma wszelkie prawo do formułowania wniosków o odwołanie.

Zapytany co administracja USA sądzi o projektach reorganizacji polskich służb specjalnych, minister Siwiec odpowiedział, że wysoko ocenia nasze służby specjalne, jest zainteresowana, aby ich wysoki poziom był utrzymany i przekonana, że tak się stanie.

Wcześniej zastrzegające sobie anonimowość źródło w Waszyngtonie powiedziało, że rząd amerykański jest zaniepokojony planami reorganizacji, a zwłaszcza połączenia UOP z WSI.

Według ministra Siwca, administracja USA jest bardzo poważnie zaangażowana i popiera zaplanowaną na 6 listopada w Warszawie regionalną konferencję 15 państw Europy Środkowej i Wschodniej na temat walki z terroryzmem. Jako przedstawiciel USA przybędzie na nią koordynator do spraw terroryzmu w Departamencie Stanu, ambasador F. Taylor. (and)

terroryzmusapolska
Zobacz także
Komentarze (0)