PolskaJak opodatkować rolników?

Jak opodatkować rolników?

Od 12 lat poza systemem PIT pozostaje ponad
milion obywateli. To rolnicy. Ministerstwo Finansów dopiero w
grudniu rozpocznie prace nad koncepcją ich opodatkowania.
Tymczasem bez tego nie ma co marzyć o reformie systemu
podatkowego, pisze "Gazeta Prawna".

19.10.2004 | aktual.: 19.10.2004 08:28

Pomysły odbierania bogatym, po to, by dać biednym, są ciągle żywe. Nadal jednak powstają głównie pomysły większych obciążeń dla przedsiębiorców, którzy przyczyniają się do wzrostu tempa gospodarczego i zatrudniają pracowników, zmniejszając bezrobocie. Wszystkie te zmiany "szczęśliwie" omijają rolników, którzy PIT dziś nie płacą.

Przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2002 r. wyniósł 806 zł. To właśnie rolnicy jak na razie najwięcej skorzystali z podpisania paktu ze Wspólnotą, mimo że wcześniej najgłośniej przeciwko temu oponowali. Z danych, jakie gazeta uzyskała w Ministerstwie Rolnictwa, wynika, że ponad 1 mln 400 tys. gospodarstw rolnych otrzyma dopłaty bezpośrednie z Unii Europejskiej. Dopłaty nieopodatkowane.

W tej sytuacji nie ma żadnego uzasadnienia, aby rolnicy pod względem podatków byli traktowani w tak uprzywilejowany sposób. Tym bardziej że bez włączenia rolnictwa do powszechnego systemu opodatkowania dochodów trudno w ogóle mówić o sensownym zreformowaniu polskiego systemu podatkowego. Trudno też mówić, by był to system sprawiedliwy. Rolnicy nie dokładają zbyt wiele do wspólnej kasy. Dziś płacą jedynie podatek rolny, którego stawki są niewielkie. Niewielkie są też składki na rolnicze ubezpieczenia.

Obecnie resort finansów milczy na temat opodatkowania rolnictwa, tłumacząc, że niczego nie można robić w pośpiechu. W wywiadzie dla "Gazeta Prawna" podsekretarz stanu w MF Jarosław Neneman powiedział, że prawdopodobnie w grudniu br. rozpoczną się prace nad ekonomiczną koncepcją opodatkowania rolnictwa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)