Trwa ładowanie...

Jak dokarmiać ptaki? Skorzystaj z "kaczkomatów"

W stołecznych parkach jest kilka tego typu urządzeń.

Jak dokarmiać ptaki? Skorzystaj z "kaczkomatów"
d1zktpt
d1zktpt

Choć dokarmianiem ptaków zajmuje się wielu warszawiaków, to okazuje się, że nie wszyscy robią to poprawnie. Jak pomagać, a nie szkodzić? Zwraca na to uwagę stołeczne ZOO.

Jak twierdzą specjaliści z warszawskiego ogrodu zoologicznego, w okresie zimy ptaki potrzebują większej ilości składników odżywczych. Najlepiej by były to ziarna zbóż, łuskany słonecznik oraz nasiona i np. orzechy zatopione w tłuszczu. Dzięki temu ptaki otrzymają odpowiednią dawkę pokarmu, który im nie zaszkodzi.

Jak informuje Radio Kolor, zdaniem przedstawicieli ZOO , wybór chleba nie jest zbyt dobry. Ten najczęściej dawany ptakom pokarm jest ubogi w minerały. Co więcej, jeżeli jest bardzo nieświeży, to może być nawet toksyczny. W okresie zimowym duże znaczenie ma też nawierzchnia, na jaką rzucamy ptakom pożywienie.

- Jeżeli chleb jest rzucany na alejki, gdzie są sypane sól, czy jakieś inne substancje do usuwania lodu, to ptaki wtedy będą jadły chleb nasączony tymi chemikaliami. Chleb jest to najgorszy i najuboższy pokarm – twierdzi Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO w rozmowie z Radiem Kolor.

Kaczkomat dobrym rozwiązaniem

Jak więc pomagać w taki sposób, aby nie zaszkodzić? Można skorzystać np. z kaczkomatów. Tego typu urządzenia już od kilkunastu miesięcy dostępne są w niektórych z warszawskich parków. Można je znaleźć np. na Kępie Potockiej i nad jeziorkiem Balaton na Gocławiu.

d1zktpt

Tzw. kaczkomaty to automaty z karmą dostosowaną do potrzeb żywieniowych kaczek . Na urządzeniach jest umieszczona szczegółowa informacja na temat kaczek, ich zwyczajów, a także ich preferencji pokarmowych. Aby dokarmić ptaki, wystarczy wrzucić do automatu złotówkę.

Źródło: Radio Kolor/Wawalove.pl

d1zktpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zktpt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj