Trwa ładowanie...
d2o8h9b

Jadwiga Staniszkis ostro o rządzących. "PiS już puszczają nerwy, słaby prezydent jest dla nich skarbem"

"Im bardziej PiS obraża tych, którzy się z nimi nie zgadzają, tym bardziej widać, że się boją. PiS już puszczają nerwy. Bez tych protestów mogłoby nie być dwóch prezydenckich wet. Od czasu protestów żona prezydenta zaczęła używać panieńskiego nazwiska" - zauważa Jadwiga Staniszkis. Wyjaśnia również, kto działa na nerwy prezesowi Kaczyńskiemu oraz o "uderzeniu w rząd, w którym Macierewicz ma silną pozycję".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jadwiga Staniszkis ostro o rządzących. "PiS już puszczają nerwy, słaby prezydent jest dla nich skarbem"
(Agencja Gazeta, Fot: Renata Dabrowska)
d2o8h9b

"Demokracja to odpowiedzialność" - przekonuje socjolog profesor Jadwiga Staniszkis w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

I wyjaśnia zawiłe relacje łączące partię i Andrzeja Dudę. "Prezydent może chciałby wybić się na niepodległość. Nie zapominajmy, że prezydent był i jest bardzo użyteczny dla PiS. Dzięki Dudzie sparaliżowano Trybunał Konstytucyjny. Nie reagował wcześniej na ustawy łamiące konstytucję. Prezydent ze słabym charakterem jest dla PiS skarbem" - mówi.

Awantura w TVP Info. Poszło o pucz i SMS, ale końcówka była najlepsza

d2o8h9b

Dodaje, że "PiS nie proponuje usprawnienia funkcjonowania sądów, a upartyjnienie i ograniczenie podziału niezależnych władz". "Zarzuty Ziobry pod adresem Dudy są ambicjonalne. To potyczka mająca zwiększyć kompetencje ministra sprawiedliwości kosztem prezydenta. Prezydent Duda zrobił minimum, które powinien był zrobić. On dryfuje w polityce" - twierdzi Staniszkis.

Weta prezydenta Dudy. Kto stoi za decyzją Dudy?

Według profesor, "obóz prezydenta nie mógł pozwolić Andrzejowi Dudzie na dalsze łamanie konstytucji". Wyjaśniła, że za decyzją ws. weta stoi rodzina Agaty Kornhauser

"Od czasu protestów żona prezydenta zaczęła używać panieńskiego nazwiska. Jej ojciec jest znanym literatem, który z Adamem Zagajewskim wydał książkę. Zagajewski podpisał protest artystów. Podpisał też brat prezydentowej. Bardzo bliskie otoczenie rodziny Dudów jest przeciwne zmianom PiS" - powiedziała.

d2o8h9b

Staniszkis: w obozie władzy dochodzi do pęknięć

Mówiła również o krytyce pod adresem Andrzeja Dudy od strony Zbigniewa Ziobry. Staniszkis twierdzi, że Ziobro nie powinien wychodzić przed szereg, bo "działa na nerwy prezesowi".

"W obozie władzy dochodzi do pęknięć. Znamienne było zachowanie Gowina i prof. Piotra Glińskiego. Cierpią, ale głosują za, bo muszą. Ale nie podnoszą rąk, bo się wstydzą" - dodała.

Reakcja Jarosław Gowina po głosowaniu - musisz to zobaczyć

Wspominała również prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Gdyby wciąż był prezydentem, to nie doszłoby do dewastacji trójpodziału władzy, upartyjniania instytucji wymiaru sprawiedliwości i tego wszystkiego, co się dzieje (...) PiS odwraca się plecami do Unii Europejskiej, łamiąc unijne prawo. To Lech Kaczyński negocjował i podpisał traktat lizboński" - wyjaśniła.

d2o8h9b

Kontrowersyjne powiązania szefa MON. Staniszkis: Macierewicz to patriota

Zachodnie media coraz mocniej uderzają w szefa resortu obrony i jego otoczenie. Zarzucają mu zbyt bliskie relacje z Rosją. Jadwiga Staniszkis twierdzi, że "to może być element uderzenia w rząd, w którym Macierewicz ma silną pozycję".

"Sami Rosjanie mogli uruchomić tę akcję. Pamiętam Macierewicza z czasów komuny jako przykład żarliwego patrioty" - wyjaśniła.

Tego o Antonim Macierewiczu mogłeś nie wiedzieć

d2o8h9b

Podziel się opinią

Share

d2o8h9b

d2o8h9b
Więcej tematów