Jadwiga Emilewicz przemawiała z ambony. Jasna Góra reaguje, "powstanie spis zasad takich wystąpień"

Nowy zarząd klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze chce uporządkować kwestię przemawiania polityków podczas wydarzeń religijnych. Do końca czerwca ma powstać spis zasad takich wystąpień. To reakcja duchownych na krytykę, po tym, jak wicepremier minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, przemawiała na Jasnej Górze z ambony.

Jadwiga Emilewicz przemawiała z ambony. Jasna Góra reaguje, "powstanie spis zasad takich wystąpień"
Źródło zdjęć: © YouTube
Tomasz Molga

"Od chwili powołania nowego zarządu Jasnej Góry, a więc od dnia 26 maja 2020, trwają prace nad stworzeniem dokumentu regulującego publiczne wystąpienia osób świeckich podczas wydarzeń religijnych oraz inne zagadnienia związane z organizacją i przebiegiem pielgrzymek do naszego Sanktuarium. Zakończenie prac planowane jest na koniec czerwca" - czytamy w komunikacie ojca Michała Legana, rzecznika prasowego Jasnej Góry.

Znane są już pierwsze zarysy projektu zasad. Politycy nie mogliby występować w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Podczas wydarzeń publicznych na Jasnej Górze ich wystąpienia miałyby być wyraźnie oddzielone od liturgii. To reakcja na krytykę wydarzeń wokół sobotniej mszy świętej w intencji przedsiębiorców oraz towarzyszącej jej pielgrzymki.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz na ambonie

Na koniec mszy o zabranie głosu poproszono wicepremier minister rozwoju Jadwigę Emilewicz, która weszła na ambonę i wygłosiła 11-minutową mowę. Opozycja zarzuciła wicepremier, iż agitowała z kościelnej ambony. W sprawie zareagował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, który przypomniał, że ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż nauczania Kościoła katolickiego.

Organizatorzy uroczystości nie chcą dziś wyjaśnić, w jakim trybie wicepremier weszła na ambonę. W Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach (jeden z organizatorów pielgrzymki i mszy) usłyszeliśmy, że raczej była to inicjatywa Adama Abramowicza, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw (byłego posła PiS). Ten zaś poinformował, że poprosił polityk o złożenie życzeń przedsiębiorcom.

- W swoim wystąpieniu nic nie powiedziała o kampanii, prezydencie Dudzie itp. Skoncentrowała się na przedsiębiorczości i życzeniach - napisał w mediach społecznościowych. Sam również zabierał głos podczas mszy. Przemawiał jednak z "mniej zaszczytnego miejsca" - stojąc obok ołtarza.

Jasna Góra. Nowy przeor i zarząd klasztoru. Będą zmiany?

Do tej pory politycy bez skrępowania przejmowali głos. Przypomnijmy, że podczas wydarzeń religijnych w klasztorze głos zabierał Jarosław Kaczyński, przemawiając do uczestników pielgrzymki Radia Maryja. Z kolei podczas dożynek z polowego ołtarza pod klasztorem przemawiali do rolników prezydent Andrzej Duda czy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Na początku maja wybrano nowy zarząd klasztoru na Jasnej Górze. Powołano też nowego przeora sanktuarium O. Samuela Pacholskiego. W wywiadach dla mediów katolickich zapowiadał, że Jasna Góra to przede wszystkim miejsce żywej wiary, głoszenia Ewangelii i sprawowania sakramentów. To z jego decyzjami wiązane jest powstanie regulaminu "dla polityków".

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (418)