Jacek Sasin: sędziowie Sądu Najwyższego przeciwko państwu
• Jacek Sasin: sędziowie Sądu Najwyższego ogłosili rokosz przeciwko własnemu państwu
• To odpowiedź na opinię SN, że sądy powinny respektować nawet nieopublikowane wyroki TK
• Sasin: sędziowie Sądu Najwyższego nie mają racji
27.04.2016 | aktual.: 27.04.2016 10:22
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin uznał, że sędziowie Sądu Najwyższego ogłosili rokosz przeciwko własnemu państwu. Skomentował w ten sposób w Trójce uchwałę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, które orzekło, że sądy powinny respektować nawet te wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które nie zostaną opublikowane. Poseł dodał, że w najbliższym czasie zostanie przedstawiony projekt ustawowego rozwiązania sporu wokół Trybunału.
Gość Trójki powiedział, że sędziowie Sądu Najwyższego nie mają racji, a ich uchwała jest sprzeczna z zasadami praworządności. Zdaniem Jacka Sasina, autorzy uchwały kierowali się źle pojmowaną solidarnością z sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Poseł dodał, że sędziowie Sądu Najwyższego wikłają się w spór polityczny i stanęli po złej stronie. Gość Trójki nie chciał komentować wypowiedzi rzeczniczki klubu parlamentarnego PiS Beaty Mazurek, która nazwała członków Zgromadzenia "grupą kolesiów". Powiedział natomiast, że jest zaskoczony stanowiskiem sędziów, gdyż oczekiwał ich bezstronności. Zdaniem posła sędziowie Sądu Najwyższego stanęli po stronie opozycji.
Jacek Sasin powiedział, że nie ma wyjścia ze sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego bez kompromisu, który zaakceptuje większość sił politycznych. Jest do tego potrzebna dobra wola wszystkich stron. Poseł dodał, że PiS występował z propozycjami kompromisu, a zespół ekspertów, powołany przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego pracuje nad rozwiązaniem ustawowym, które niebawem zostanie ogłoszone. Zdaniem gościa Trójki, najpierw powinna zostać uchwalona ustawa, a później trzeba podjąć prace nad nowym uregulowaniem pozycji Trybunału Konstytucyjnego.
Jacek Sasin powiedział, że niedawny wybór przez Sejm kolejnego sędziego Trybunału Konstytucyjnego był wykonaniem przepisów prawa, które stanowią, że Trybunał powinien mieć 15 członków.