Trwa ładowanie...

Jacek Czaputowicz z wizytą na Ukrainie. Minister spotkał się z Wołodymyrem Hrojsmanem

Minister spraw zagranicznych rozpoczął dwudniową wizytę na Ukrainie od spotkania z premierem Włodymyrem Hrojsmanem. Jacek Czaputowicz omawiał m.in. incydent na Morzu Azowskim.

Share
Jacek Czaputowicz z wizytą na Ukrainie. Minister spotkał się z Wołodymyrem Hrojsmanem
Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
dt1bcfi

Na sobotę zaplanowano spotkanie Jacka Czaputowicza z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem. Mają oni wziąć udział w posiedzeniu Polsko-Ukraińskim Forum Partnerstwa. Jego celem jest zacieśnianie kontaktów między Polską i Ukrainą oraz pojednania obu narodów. Nie wykluczone, że szef MSZ spotka się też z prezydentem Ukrainy.

Wizyta Jacka Czaputowicza była ustalona już wcześniej, ale po wydarzeniach w Cieśninie Kerczeńskiej, nabiera ona innego wymiaru. – Jadę, aby wyrazić solidarność z Ukrainą w tej trudnej sytuacji, a także jako pierwszy minister spraw zagranicznych z krajów UE w imieniu szerszej wspólnoty państw – powiedział przed wylotem do Kijowa szef MSZ. Dodał też, że ze strony UE nie ma akceptacji dla bezprawnych działań Rosji, które zasługują na potępienie.

W niedzielę ukraińska marynarka wojenna poinformowała o przejęciu jej trzech okrętów wraz z załogami przez pododdział rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
. Doszło do tego w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim. Po tym incydencie na Ukrainie wprowadzono stan wojenny, a działania Rosji zostały potępione przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, NATO i UE, która domaga się uwolnienia marynarzy, zwrócenia statków i przywrócenia swobody żeglugi na Morzu Azowskim.

Zobacz także: Ryszard Czarnecki o liście Mosbacher: to jest "unprofessional"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dt1bcfi

Podziel się opinią

Share
dt1bcfi
dt1bcfi
Więcej tematów