Trwa ładowanie...

Jacek Czaputowicz o sporze z Izraelem. "Nie widzę powodu, by zmieniać nowelizację ustawy o IPN"

Minister spraw zagranicznych stwierdził, że projekt nowych przepisów nie ogranicza wolności badań naukowych. Nowelizacja ustawy wprowadza kary m.in. za przypisywanie polskiemu państwu i narodowi odpowiedzialności za zbrodnie okresu II wojny światowej.

Share
Jacek Czaputowicz o sporze z Izraelem. "Nie widzę powodu, by zmieniać nowelizację ustawy o IPN"Źródło: Agencja Gazeta
d3sdzsh

- Być może należałoby tłumaczyć, jak my ją (ustawę o IPN – przyp. red.) interpretujemy – mówił w TVP1 minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Dodał, że głosy krytyczne wobec ustawy nie mają uzasadnienia. Polska powinna prowadzić rozmowy na szczeblu dyplomatycznym oraz dialog społeczny na temat przyjętych przez Sejm przepisów.

W środę rano marszałek Senatu Stanisław Karczewski stwierdził na antenie Polskiego Radia, że ustawa powinna wejść w życie, jak najszybciej. Skłania się, żeby Senat przyjął nowelizację ustawy o IPN na obecnym posiedzeniu.

Zobacz też: ambasador Izraela w Polsce w wywiadzie dla Wirtualnej Polski, zdradza skąd według niej taka data nowelizacji ustawy o IPN i jakie jest jej przesłanie do narodowców

W piątek Sejm przyjął nowelizację, która wprowadza kary grzywny lub karę do 3 lat więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie z okresu II wojny światowej. Chodzi m.in. o określenie "polskie obozy śmierci". Ambasador Izraela w rozmowie z Wirtualną Polską zauważa, że nowelizacja ustawy może spowodować, że karane będzie też mówienie o szmalcownikach.

d3sdzsh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sdzsh
d3sdzsh
Więcej tematów