Trwa ładowanie...
d40l277

Jacek Czaputowicz o otwarciu granic: kwestia dni, może tygodni

W Tallinie Jacek Czaputowicz mówił o otwieraniu granic między państwami naszego regionu. Zdaniem szefa MSZ jest to kwestia dni, może tygodni. Nie wykluczył, że nastąpi to jeszcze przed wakacjami.
Share
Jacek Czaputowicz w Tallinie mówił otwarciu granic między państwami naszego regionu
Jacek Czaputowicz w Tallinie mówił otwarciu granic między państwami naszego regionuŹródło: PAP
d40l277

We wtorek 2 czerwca ministrowie spraw zagranicznych Polski, Estonii, Łotwy i Litwy podpisali deklarację o współpracy w regionie po pandemii koronawirusa. W stolicy Estonii Jacek Czaputowicz podkreślał rolę kooperacji pomiędzy krajami bałtyckimi. Gratulował również skutecznej strategii w walce z Covid-19. Dodał jednocześnie, że liczba zgonów w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii jest niska.

- Nasze strategie były dobre i teraz jesteśmy w lepszej sytuacji niż inne kraje Europy - mówił szef MSZ.

Czaputowicz zaznaczył, że pandemia wypłynęła również na relacje międzynarodowe. Podkreślił, że relacje z sąsiadami mogą być teraz ważniejsze niż z krajami bardziej oddalonymi. W związku z tym powinniśmy ściślej współpracować z Litwą, Łotwą i Estonią, ale też z Czechami, Słowacją czy Niemcami. Odniósł się ponadto do sytuacji w trzech krajach bałtyckich oraz w Polsce.

d40l277

Zobacz wideo: Jarosław Gowin z ochroną. Polityk potwierdza doniesienia WP. "Zacząłem otrzymywać groźby"

Jacek Czaputowicz o otwarciu granic: Jesteśmy na dobrej drodze

-Jesteśmy uznawani za bezpieczne (epidemicznie) państwa i jest kwestią dni, może tygodni, aż będziemy bardziej otwierali nasze kraje i będziemy szukać również bliższych kontaktów między naszymi społeczeństwami - powiedział.

d40l277

Czaputowicz zapytany o możliwość podróżowania w okresie wakacji przez obywateli państw bałtyckich do krajów sąsiednich odparł, że na ten moment to eksperci muszą oszacować ewentualne ryzyka związane z pełnym otwarciem granic.

- Jesteśmy na dobrej drodze i mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni restrykcje będą znoszone, a podróżowanie będzie możliwe jeszcze przed wakacjami - dodał szef MSZ.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40l277

Podziel się opinią

Share
d40l277
d40l277
Więcej tematów