Spór o reparacje. "Sprawa nie jest zamknięta"
Powróciła sprawa reparacji. Kandydat CDU na kanclerza Niemiec stwierdził, że sprawa została przed laty zakończona. Innego zdania jest polski MSZ.
"Nie sposób twierdzić, że sprawa reparacji jest zamknięta " - powiedział cytowany przez PAP wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.
W poniedziałkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" o reparacjach mówił kandydat CDU na kanclerza Niemiec Armin Laschet. Stwierdził m.in., że "kwestia reparacji została w przeszłości ostatecznie uregulowana w drodze wzajemnego porozumienia", a "ciągła polityczna instrumentalizacja tych kwestii niewiele tu pomaga".
Z kolei na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia wiceszef MSZ ocenił, że Laschet "z powodów politycznych" stara się przedstawić kwestię reparację jako kwestię zamkniętą.
Zobacz również: Podwyżki dla posłów? Zdecydowany komentarz wicerzecznika PiS
- Tymczasem, odpowiadając na najwłaściwsze w tej sprawie pytanie, czy Niemcy zapłaciły Polsce odszkodowania za zniszczenia wojenne, za wymordowanie 6 mln obywateli, odpowiedź jest negatywna. Nic takiego nigdy nie nastąpiło, Polska nie otrzymała tych odszkodowań - powiedział. -Nie sposób więc twierdzić, że sprawa jest zamknięta, i my tę sprawę traktujemy jako aktualną - podkreślił.
Wiceminister MSZ: chcemy sprawę reparacji doprowadzić do końca
Jabłoński zaznaczył jednocześnie, że niektórzy z polityków chcieliby "za wszelką cenę zachować dobre relacje nie tylko z Niemcami, ale też z innymi państwami".
Przeczytaj też: Polacy chcą polexitu? Sondaż nie zostawia wątpliwości
- Traktują dobre relacje jako cel sam w sobie i rzeczywiście są gotowi do rezygnowania z walki o nasze narodowe interesy, polską rację stanu. My takiej polityki nie prowadzimy. Będziemy konsekwentnie podejmować działania, żeby doprowadzić do tego, by ta sprawa została zakończona, natomiast niestety, także z uwagi na to, że Niemcy stawiają tu zdecydowany sprzeciw, jest bardziej złożona - powiedział.
Laschnet: Niemcy są świadome odpowiedzialności
W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Laschet podkreślił, że II wojna światowa, wywołana napaścią nazistowskich Niemiec na Polskę, "przysporzyła nieskończenie wielu cierpień".
- Niemcy są świadome tej historycznej odpowiedzialności. Ta odpowiedzialność także w przyszłości będzie determinowała naszą politykę wobec Polski - zapowiedział