Trwa ładowanie...
d1gsgsg
rzeszów
06-06-2002 11:30

"Ja nie mam co na siebie włożyć" - wystawa garderoby

Ewolucję stroju damskiego, od XII do XX wieku
prezentuje wystawa w Rzeszowie "Ja nie mam co na siebie włożyć -
odwieczny problem kobiety". Ubiory prezentowane są na nietypowych
modelkach - porcelanowych, 40-centymetrowych lalkach.

d1gsgsg
d1gsgsg

Na ekspozycji w Domu Kultury "Gambit - WSK" znalazły się barwne suknie z jedwabiu, aksamitu, ozdobione perełkami czy koronkami. Każdy z ubiorów wykonany jest precyzyjnie i z dbałością o detaliczne elementy, wśród których znalazła się parasolka, kryzy, bogato zdobione kapelusze, siatki na włosy, buciki, mufka.

Dbałość o każdy detal ubioru i uroda lalek przeczą rozterce kobiet. Wystawa ilustruje ewolucję kobiecego stroju na przestrzeni wieków, co czyni tytuł wystawy bardziej przewrotnym - mówiła Zofia Bohaczyk, dyr. pracowni, w której wykonano ręcznie wszystkie lalki i stroje.

Jedną z najciekawszych jest lalka w stroju charakterystycznym dla schyłkowego średniowiecza, z 1450 roku. Jej głowę zdobi "heninin" - wysokie stożkowate nakrycie głowy, z umocowanym na specjalnym stelażu welonem. Ciekawie prezentuje się także bogato zdobiona perłami i klejnotami jedwabna suknia z 1595 roku oraz przypominająca nakrycie na czajnik do herbaty, suknia francuska z 1846 roku. Jej dół oparty jest na szerokiej krynolinie.

Każde z kolorowych ubrań uzupełnione jest odpowiednim detalem. "Modelki" mają indywidualnie wymodelowane buzie, o różnych rysach i charakterystyczne dla epoki fryzury. Prezentację uzupełniają plansze z ręcznie narysowanymi strojami i ich detalami oraz krótka informacja dotycząca szczegółów ubioru.

Wystawa potrwa do 27 czerwca.(iza)

d1gsgsg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gsgsg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj