WP

J. Kaczyński: przywiozłem ostatnie dzieło Gosiewskiego

W Kołakach Kościelnych w woj. podlaskim otwarto izbę pamięci dedykowaną politykowi PiS Przemysławowi Gosiewskiemu, który pół roku temu zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W uroczystości wziął udział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Jarosław Kaczyński powiedział, że jednym z ważnych eksponatów w tym miejscu będzie przywieziony przez niego projekt Konstytucji RP, "ostatnie dzieło Przemysława Gosiewskiego". Kaczyński powiedział, że Gosiewski ukończył prace nad tym projektem późnym wieczorem, na dzień przed śmiercią. - To jest dzieło, które symbolizuje sens jego trudu, sens jego życia. Tym sensem była służba Polsce, polskiemu państwu, które miało w końcu zacząć dobrze służyć polskiemu narodowi - powiedział Kaczyński.

- Miał być marszałkiem sejmu, taki był nasz plan. Tam był właśnie potrzebny ktoś taki, niebywale energiczny, niebywale sprawny, niebywale, jak to się dziś mówi asertywny, niecofający się przed niczym - mówił Kaczyński wspominając, że Gosiewski był człowiekiem o "wulkanicznej, wręcz niespotykanej energii", który miał niezwykły dar działania wśród ludzi.

Izbę zorganizowali rodzice zmarłego Przemysława Gosiewskiego Jadwiga i Jan Gosiewscy w należącym do nich prywatnym domu. Z tych okolic pochodzi Jan Gosiewski. Przemysław Gosiewski był wiceprezesem PiS, działaczem tej partii w województwie świętokrzyskim.

WP

W uroczystości wzięła też udział żona polityka, Beata Gosiewska z dziećmi.

Izba ma być miejscem upamiętnienia działalności politycznej i społecznej Przemysława - tłumaczył w niedzielę dziennikarzom Jan Gosiewski. Powstała w jednym z przebudowanych budynków gospodarczych na terenie należącym do państwa Gosiewskich.

Centralnym punktem izby jest miejsce z kominkiem, nad którym wisi duży portret Przemysława Gosiewskiego przepasany kirem. Poniżej stoją też zdjęcia jego żony, dzieci oraz innych członków rodziny.

Na ścianach prezentowane są też fotografie Przemysława Gosiewskiego w rożnych etapach jego życia: od dzieciństwa, przez czasy szkolne, studenckie po działalność parlamentarną. Są też między innymi dokumenty związane z jego działalnością polityczną: akt powołania na wicepremiera, akt powołania na posła, jego kalendarze wyborcze, ulotki, plakaty, wiele, wiele dyplomów uznania za jego działalność. Można też między innymi zobaczyć akt nadania mu honorowego obywatela miasta Włoszczowa. Wśród rożnych dokumentów są także księgi kondolencyjne po śmierci jego i pozostałych osób, które zginęły pod Smoleńskiem. Na ścianie wiszą zdjęcia między innymi pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP