Trwa ładowanie...
d22y4o2
eksmisja
04-04-2012 15:50

Izraelska policja usunęła żydowskich osadników z domu w Hebronie

Izraelska policja w Hebronie na Zachodnim Brzegu Jordanu usunęła 15 żydowskich osadników z domu, który zajęli bez stosownego zezwolenia władz wojskowych. Obecność osadników wywołała wcześniej różnicę zdań w rządzie Izraela.

Share
d22y4o2

Premier Benjamin Netanjahu apelował do ministra obrony Ehuda Baraka, który nakazał eksmisję osadników, by dano im więcej czasu, aby mogli dowieść, że mają prawo własności do budynku.

Resort obrony, którym kieruje Barak, uważa jednak, że osadnicy zajęli bez zgody władz wojskowych budynek w szczególnie zapalnym punkcie okupowanego Zachodniego Brzegu. W oświadczeniu wydanym przez biuro Baraka jeszcze przed eksmisją napisano, że rząd "musi przestrzegać prawa". Eksmisja, jak pisze agencja Reuters, przebiegła spokojnie.

Sześć rodzin żydowskich zainstalowało się 29 marca na piętrze domu palestyńskich właścicieli. Osadnicy twierdzili, że dom kupili legalnie. Żądając od nich opuszczenia budynku, armia powoływała się na przepis, który stanowi, że zakup nieruchomości na Zachodnim Brzegu wymaga uprzedniej zgody administracji cywilnej, co wynika z prawa wojskowego obowiązującego na okupowanych terytoriach od roku 1967. Osadnicy nie zdobyli wymaganych pozwoleń.

Obecnie w Hebronie, jak pisze Associated Press, mieszka ok. 160 tys. Palestyńczyków i w silnie strzeżonych enklawach ok. 850 osadników żydowskich. Napięcie między obiema społecznościami jest duże.

d22y4o2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22y4o2
Więcej tematów